Bohatí Rusové utrácejí za luxus, aby uchovali hodnotu svých úspor

Rubl se kvůli sankcím uvaleným proti Rusku po zahájení invaze na Ukrajinu začal prudce propadat. Akciové trhy jsou zavřené. A proto ruští boháči nakupují luxusní šperky a hodinky ve snaze uchovat hodnotu svých úspor, napsal zpravodajský server Bloomberg.

Moskva, Kreml

Generální ředitel italského klenotnictví Bulgari SpA uvedl, že se v posledních dnech zvýšil prodej v ruských obchodech poté, co mezinárodní reakce na ukrajinskou invazi výrazně omezila pohyb hotovosti.

"V krátkodobém horizontu to pravděpodobně podpořilo obchod," řekl Jean-Christophe Babin v rozhovoru s agenturou Bloomberg. Šperky Bulgari přitom označil za "bezpečnou investici".

"Je těžké říci, jak dlouho to bude trvat, protože úplné odstřižení Ruska od finančního systému SWIFT by mohlo vývoz do Ruska ztížit, ne-li úplně znemožnit," dodal Babin.

Zatímco spotřebitelské značky od Apple po Nike a energetičtí giganti BP, Shell a Exxon Mobil se stahují z Ruska, největší evropské luxusní značky se zatím snaží v zemi i nadále působit.

Bulgari, kterou vlastní společnost LVMH, není zdaleka sama. Cartier ze skupiny Richemont v Rusku stále prodává šperky a hodinky, k mání jsou hodinky Omega ze skupiny Swatch Group, stejně jako Rolex. Všechny pokračují v prodeji a snaží se zaujímat apolitický postoj. "Jsme tu pro ruský lid, nikoli pro politický svět," řekl Babin. "Působíme v mnoha různých zemích, které prožívají období nejistoty a napětí," dodal.

Podobně jako zlato, které může posloužit k uchování hodnoty a jako pojistka proti inflaci, si mohou luxusní hodinky a šperky udržet nebo dokonce zvyšovat svou cenu v době ekonomických otřesů způsobených válkou a konflikty.

Oblíbené značky hodinek mohou na sekundárním trhu změnit majitele za trojnásobek až čtyřnásobek své maloobchodní ceny. Přesto dopad invaze na hodnotu luxusních předmětů vytváří potenciální PR problém.

"Je pravda, že luxusní značky by se mohly rozhodnout přestat na ruském trhu působit. Jistě, přineslo by jim to ztráty, které by ale, racionálně vzato, mohl vyvážit pozitivní ohlas, který by jim tento krok vynesl na jiných trzích," sdělil Bloombergu e-mailem analytik společnosti Bernstein Luca Solca.

Podle zprávy, kterou tento týden zveřejnil Édouard Aubin a další analytici společnosti Morgan Stanley, tvoří prodej v Rusku a Rusům v zahraničí méně než dvě procenta celkových příjmů společností LVMH a Swatch Group a méně než tři procenta společnosti Richemont, což je "relativně nevýznamný" podíl.

To je částečně způsobené značnými rozdíly v příjmech a bohatství v Rusku, kde si hrstka miliardářských oligarchů žije vysoce nad poměry běžných lidí. Průměrná měsíční mzda v Moskvě činí asi 113.000 rublů (asi 30.000 korun podle kurzu před invazí); ve venkovských oblastech je mnohem nižší.

Mluvčí společnosti Swatch Group uvedl, že společnost situaci v Rusku a na Ukrajině velmi pečlivě sleduje, ale odmítl se k ní blíže vyjádřit. Mluvčí společností Richemont, Rolex, Hermès, LVMH a Kering se odmítli vyjádřit úplně.

Tlak na velké značky roste. Obchodní publikace Business of Fashion, kterou podporuje LVMH, vyzvala maloobchodníky, aby zavřeli ruské obchody a nezasílali výrobky on-line. V široce sdíleném úvodníku šéfredaktor Imran Amed uvedl, že tento krok bude "do značné míry symbolický", ale zároveň bude důkazem "silného morálního postoje".

Reakce na tuto výzvu byla zatím jen minimální. Značka Balenciaga společnosti Kering, jejíž kreativní ředitel Demna Gvasalia je Gruzínec, smazala jen několik dní před přehlídkou podzimní a zimní módy v Paříži ze své stránky na instagramu veškerý módní obsah. Místo něj se tam objevila ukrajinská vlajka a výzva k příspěvku pro Světový potravinový program (WFP).

Společnost Bulgari, kterou v roce 1884 založil Sotirio Bulgari a v roce 2011 ji koupila společnost LVMH, podle generálního ředitele pravděpodobně výhledově zvýší ceny svého zboží v Rusku. "Pokud rubl ztratí polovinu své hodnoty, naše náklady budou dál v eurech a nemůžeme prodělávat na tom, co prodáváme, takže budeme muset přizpůsobit ceny," řekl.

Bez ohledu na to, jaký nárůst prodeje zaznamenají, mohou mít výrobci luxusních hodinek a šperků brzy potíže s doplňováním zásob v obchodech. Moskva uzavřela svůj vzdušný prostor pro země Evropské unie a největší logistické firmy na kontinentu zastavily dodávky do Ruska.

Bulgari plánuje navzdory válce udržet své obchody otevřené a pokračovat ve výstavbě nového hotelu v Moskvě. Nicméně pokud by krize trvala několik měsíců, bylo by podle Babina "zásobování země obtížné".

Témata: Rusko | EuroZprávy.cz

ON-LINE 82. den války: Ukrajině se povedlo vytlačit v Charkovské oblasti…

16.05.2022 08:10 Ruské jednotky nyní své hlavní úsilí soustředí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Předpověď počasí na příští víkend: Dojde během něj k výraznému ochlazení

15.05.2022 06:30 V Česku v posledních dnech panuje letní počasí, ačkoliv je teprve polovina května. I v příštím…

Rusové takhle kradou: Na co je v ruském vrtulníku pračka? Anebo sušička?

16.05.2022 05:48 Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku…

Předpověď počasí na příští týden: Letní teploty budou pokračovat, hrozí…

13.05.2022 06:30 Letní teploty v Česku vydrží i příští týden. Přidají se ale i přeháňky a Česko mohou zasáhnout také…

Švédsko a Finsko budou výraznou posilou NATO, uvedla německá ministryně

15.05.2022 14:37 Vstup Finska a Švédska by byl výraznou posilou Severoatlantické aliance a Německo proto učiní vše,…

ON-LINE 82. den války: Ukrajinská armáda v Charkovské oblasti vytlačila…

16.05.2022 08:08 Ruské jednotky nyní své hlavní úsilí soustředí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Na co je v ruském vrtulníku pračka? Anebo sušička?

16.05.2022 05:42 Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku…

81. den války: Ruská ofenziva nadále ztrácí na síle, na Azovstal dopadaly…

15.05.2022 22:25 Aktualizováno Podle britského vojenského zpravodajství je nepravděpodobné, že by Rusko v příštích 30 dnech…

Švédsko je blíž vstupu do NATO, podpořili ho sociální demokraté

15.05.2022 19:09 Aktualizováno Švédská vládní sociálně demokratická strana dnes podpořila vstup země do NATO, uvedla agentura…

Finsko podá přihlášku do NATO, potvrdili prezident a premiérka

15.05.2022 17:17 Aktualizováno Finský prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová dnes oznámili, že Finsko požádá o…

Turecko nechce zablokovat rozšíření NATO o Švédsko a Finsko, řekl…

15.05.2022 16:32 Aktualizováno Turecko nemíní zablokovat rozšíření NATO o Švédsko a Finsko. Uvedl to po dnešním jednání ministrů…

Na ukrajinské západní hranici je nyní více přijíždějících než odjíždějících

15.05.2022 16:28 Na západní ukrajinské hranici je v posledních dnech více lidí, kteří do země přijíždějí, než těch,…

Papež po více než dvou letech prohlásil nové svaté

15.05.2022 13:15 Po více než dvou letech pauzy dnes papež František prohlásil na Svatopetrském náměstí nové svaté z…

Stoltenbergův náměstek očekává vyřešení tureckých výhrad k severským zemím

15.05.2022 08:48 Náměstek generálního tajemníka Severoatlantické aliance Mircea Geoana věří, že turecké výhrady ke…

80. den války: Rusové se stahují z okolí Charkova. Moskva opět varovala…

14.05.2022 22:20 Aktualizováno Ruské jednotky pravděpodobně opouští své pozice v Charkově a okolí a Ukrajině se podařilo vyhrát…

Související:

Právě se děje

reklama