Boj s koronavirem naráží na trpělivost lidí a blahobyt, varuje renomovaný deník

NÁZOR - Na jaře letošního roku, kdy byla koronavirová pandemie na svém začátku, modelová studie vědců z londýnské Imperial College naznačila, že důsledky se budou odvíjet od přísnosti restriktivních opatření, připomíná editorial serveru Washington Post. Prestižní deník vysvětluje, že na jedné straně stálo striktní potlačení viru, na druhé pak volnější opatření a pouhé omezování šíření nákazy.

Koronavirus, ilustrační foto
doporučujeme

Jízda na horské dráze

Studii, která doporučovala striktní potlačování, označuje washingtonský deník za důležitý faktor v následném tažení za zploštění křivky nových případů nákazy. "Ale rovněž předpověděla, že společnost bude mít problém s udržením restrikcí po dlouhé časové období a že virus 'opět rychle udeří', pokud budou restrikce uvolněny," uvádí editorial. Dodává, že přesně to nastalo o půl roku  později.

Množství evropských zemí čelí nárůstu počtu nakažených, k němuž dochází právě po uvolnění restrikcí, připomíná renomovaný server. Poukazuje, že to samé prožívaly v létě Spojené státy, které se s růstem případů nadále potýkají.    

"Pandemie se ukazuje jako jízda na horské dráze, osciluje mezi bolestivým stoupáním a děsivými pády dolů," pokračuje americký deník. Podotýká, že země jako Británie, Španělsko a Francie po úvodních výrazných úspěších rychle zavádějí opětovná opatření, která mají zvrátit rostoucí počty pozitivních osob, jež nejsou pouze důsledkem  rozsáhlejšího testování, ale především většího šíření viru.

Britský premiér Boris Johnson oznámil 22. září nová plošná restriktivní opatření na dobu šesti měsíců, která zahrnují například přísnější pravidla pro hospody a restaurace či opuštění snahy přimět zaměstnance k návratu do kanceláří, nastiňuje Washington Post. Připomíná, že země zaznamenala ten samý den téměř 5 tisíc nových případů nákazy, což je nejvíce od začátku května.

Ve španělské metropoli a okolních městech zase policie začala kontrolovat lidi, kteří překračují hranice oblastí, které byly částečně uvrženy do karantény, uvádí editorial. Konstatuje, že s počtem 293,76 nakažených na 100 tisíc obyvatel Španělsko předčí Francii (213,8) i Spojené státy (176,62).

S druhou vlnou pandemie bojuje především Izrael, který hlásí 797,19 nakažených na 100 tisíc obyvatel, upozorňuje prestižní deník. Poukazuje, že ačkoliv před židovskými oslavami nového roku Roš ha-šana byla v zemi vyhlášena striktní karanténa, koronavirus se stále nedaří dostat pod kontrolu.

Hlavní lekce pandemie

"Evropští politici se při boji s nárůstem vyhýbají drakonickým karanténám jako v prvních týdnech krize a uchylují se místo toho k cílenějším a tvárnějším odpovědím," píše americký server. Za hlavní lekci pandemie označuje poznání, že vlády dokážou vyhlašovat karantény jen do chvíle, dokud budou mít lidé trpělivost a dokud nebude zásadně omezen jejich ekonomický blahobyt.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ostatně na svém twitterovém účtu napsal, že ochrana seniorů nesmí vést k jejich izolaci, a s ohledem na důležitost sociálních a rodinných vazeb vyzdvihl nutnost naučit se s koronavirem žít a správně se mu přizpůsobit, uvádí washingtonský deník. V té souvislosti akcentuje, že odlišností druhé vlny je věkové složení nakažených - jde především o mladší jedince, což znamená nižší smrtnost.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Máme také větší zkušenosti s léčbou koronavirových pacientů, přiznává renomovaný server. Jedním dechem dodává, že dokud nebude k dispozici vakcína či účinný lék - což může být až příští rok, ne-li později -, šíření viru a počty obětí se mohou částečně odvíjet od psychologických bariér typu nošení roušek, používání dezinfekce a dodržování mezilidského odstupu.

Skutečně určující veličinou je ovšem chování lidí, deklaruje Washington Post. Tvrdí, že pokud budeme postupovat společně a činit správné věci, šíření viru se zpomalí, zatímco v opačném případě bude nákaza tvrdě postupovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj navrhl rozpustit ústavní soud a zrušit jeho rozhodnutí

30.10.2020 15:43 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes předložil parlamentu návrh zákona, který má umožnit…

Lukašenko nehodlá dělat ústupky, demonstrujícím pohrozil násilím

30.10.2020 15:07 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na schůzi s představiteli ministerstva vnitra varoval…

Covid se šíří bezprecedentně. Rusko a Ukrajina hlásí rekordní přírůstky…

30.10.2020 13:18 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 18.283 nových případů nákazy koronavirem a 355 úmrtí během…

EU musí být kvůli dohodě s Británií pragmatická, zní z Německa

30.10.2020 12:27 Vysoký německý vládní představitel dnes uvedl, že je hluboce znepokojen nedostatkem pokroku v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama