Boje o Karabach pokračují, Putin tvrdí, že se snaží je ukončit

Správní středisko Náhorního Karabachu Stěpanakert se dnes opět stalo terčem ázerbájdžánského ostřelování. Zasažena byla mimo jiné i místní porodnice, uvedla agentura Interfax s odvoláním na úřady neuznávané karabašské republiky, ovládané arménskými separatisty. Ruský prezident Vladimir Putin mezitím ujistil, že dělá vše možné, aby boje ustaly.

"Stěpanakert právě zasáhly rakety. Jeden člověk utrpěl zranění. Kromě toho byly zasaženy obytné čtvrti palbou z minometů. Ve městě je množství trosek," uvedli místní záchranáři.

Zasažení porodnice, o kterém úřady informovaly v noci na dnešek, si vyžádalo dva zraněné. Mluvčí arménské diplomacie označila ostřelování civilních cílů, jako je porodnice, za "státní terorismus". Ázerbájdžán podle Jerevanu navíc používá kazetovou munici, která je ve většině zemí světa zakázaná. Existují však důkazy, že ji v bojích o Náhorní Karabach používají obě strany.

Od začátku nynějších bojů, které propukly na konci září, přišla o život v Karabachu padesátka civilistů, trojnásobek byl zraněn. Ázerbájdžán oznámil smrt 91 civilistů při arménském ostřelování pohraničních měst.

Ostřelování civilních cílů by mohlo být považováno za válečný zločin, upozornila v pondělí vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Arménii a Ázerbájdžán vyzvala, aby zastavily vzájemné útoky na obydlená území, školy či nemocnice.

"Rusko dělá vše, aby konflikt na jižním Kavkaze skončil, a to co nejdříve, aby se uchránily životy lidí, kteří stojí proti sobě a bohužel dosud vidí jeden druhého v mířidlech zbraní. Ty používají proti sobě kvůli cílům, kterých by podle nás bylo možné dosáhnout vyjednáváním," řekl Putin při setkání se zástupci církví. "Jsme v kontaktu jak s Arménií, tak s Ázerbájdžánem. Doufám, že se nám podaří dosáhnout výsledku na základě, který by uspokojoval všechny lidi v regionu. Dosáhnout toho lze mírovými prostředky," zdůraznil podle listu Vedomosti.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá už desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Nyní se Karabach a přilehlé území nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované.

Baku, které se těší podpoře Turecka, podmiňuje zastavení bojů stažením arménských sil z tohoto území. Moskva, která mezitím potvrdila, že by pomohla Arménii v případě přenesení bojů na její území, dříve nadhodila možnost, že by se Arménie stáhla ze sedmi okresů Ázerbájdžánu.

Související

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

Více souvisejících

Vladimír Putin Náhorní Karabach arménie ázerbájdžán Rusko

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy