Boje v Karabachu: Kardashianová posílá peníze Arménii, fotbalista apeluje na velmoci

Představitelé početné arménské diaspory, mezi něž se řadí i televizní hvězda Kim Kardashianová, si odříkají značné finanční obnosy, aby pomohly své domovině, kterou nyní zasáhl konflikt o Náhorní Karabach. Zatímco samotná Arménie má méně než tři miliony obyvatel, v zahraničí podle odhadů žije asi osm milionů etnických Arménů, píše agentura Reuters.

Kim Kardashian (foto: Toglenn)

Prostředky vybrané v nynějších sbírkách jdou na zajištění naléhavých potřeb, jako je zdravotnická pomoc či přístřeší. Arméni usazení v cizině ale posílají do vlasti nezanedbatelné částky tradičně, píše Reuters.

Platby ze zahraničí minulý rok odpovídaly zhruba deseti procentům arménské ekonomiky. Pandemie koronaviru však způsobila téměř 20procentní propad těchto fondů, přestože koronaviurs decimuje i arménskou ekonomiku a výdaje země na obranu stoupají. Arménská diaspora ale stále může přijít na pomoc. Od doby, kdy na konci září vypukly boje o Náhorní Karabach, již bylo podle největší arménské neziskové organizace Hayastan All Armenian Fund na humanitární účely vybráno 120 milionů amerických dolarů (asi 2,8 miliardy korun) a příspěvky se jen kupí.

Kim Kardashianová tento měsíc oznámila, že darovala milion dolarů (asi 23 milionů korun) Arménskému fondu se sídlem v Los Angeles, nezávislé neziskové organizaci, která shromažďuje prostředky na humanitární potřeby a rozvojovou pomoc v Arménii a enklávu Náhorní Karabach s převážně arménským obyvatelstvem. Také fotbalista Henrich Mchitarjan, který hraje v italském klubu AS Řím a je ambasadorem Dětského fondu OSN (UNICEF), na twitteru vyzývá k posílání příspěvků a apeluje na Rusko, Francii a Spojené státy, aby se zasadily o mír, a předešly tak humanitární katastrofě.

"Arménská diaspora je malá, ale její jednota je naše silná stránka," řekl Reuters 26letý Derenik, který má arménské kořeny, ale narodil se a vyrostl v Londýně. "Současná situace Armény znepokojuje, bojíme se na dálku, darování peněz je prostředek jak dojít určitého vnitřního klidu," vysvětlil. Derenik je toho názoru, že Ázerbájdžán, který disponuje ropným bohatstvím a těší se podpoře Turecka, má před Arménií náskok jak ve finančních, tak armádních prostředcích. Objem tureckého exportu vojenského materiálu do Ázerbájdžánu se letos oproti stejnému období předešlého roku šestkrát zvýšil, uvádí Reuters.

Naděje, že humanitární klid zbraní, na němž se Arménie a Ázerbájdžán dohodly v sobotu, ukončí boje, se rozplynuly a počet obětí konfliktu stále narůstá. Rusko, které má s Arménií dohodu o obraně, zatím zaujímá roli nestranného prostředníka usilujícího o mír a pomohlo zprostředkovat sobotní dohodu o klidu zbraní. Podle webu Hayastan All Armenian Fund ale právě od Rusů pochází mnoho osobních finančních darů.

I když Ázerbájdžán není tolik závislý na zaslaných obnosech ze zahraničí, které tvoří méně než tři procenta jeho ekonomiky, i Ázerbájdžánci žijící mimo domovinu se snaží pomoci. "Organizuji psychologickou pomoc pro lidi, kteří přišli o rodinu, a vojáky, kteří jsou postižení po zranění," sdělila Reuters 28letá obchodní analytička ázerbájdžánského původu žijící v Londýně. "Vím, že lidé do Ázerbájdžánu posílají co můžou, teplým oblečením počínaje a cigaretami konče," dodala.

Experti doporučují Johnsonovi, aby Británie zavedla opatření proti šíření…

22.10.2021 17:35 Britský premiér Boris Johnson by se měl připravit na zavedení některých opatření k omezení šíření…

Putin: Rusko může po schválení plynovodu Nord Stream 2 okamžitě zvýšit…

22.10.2021 12:08 Rusko je připraveno bezprostředně po schválení provozu nového plynovodu Nord Stream 2 zvýšit…

Denní rekordy nakažených koronavirem a úmrtí v Rusku dál rostou

22.10.2021 11:00 Rusko ve čtvrtek zaznamenalo druhý den po sobě nejvyšší počty jak nově potvrzených případů nákazy…

Putin označil vojenské ovládnutí Ukrajiny Severoatlantickou aliancí za…

21.10.2021 20:55 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že vojenské ovládnutí Ukrajiny Severoatlantickou…

NATO má nový plán, jak čelit jaderným i hybridním hrozbám z Ruska

21.10.2021 19:45 Severoatlantická aliance dnes schválila nový plán, jak čelit potenciálním vojenským či hybridním…

Británie eviduje přes 50.000 nově nakažených koronavirem

21.10.2021 19:14 V Británii poprvé od 17. července přibylo během jediného dne více než 50.000 nově nakažených…

Britská policie obvinila z vraždy muže, který zabil poslance Amesse

21.10.2021 14:49 Z vraždy a přípravy teroristického činu nyní britská policie obvinila Brita somálského původu Aliho…

Rusko hlásí přes 36 tisíc nakažených denně, překonalo další rekord

21.10.2021 12:35 Aktualizováno Rusko ve středu zaznamenalo nejvyšší počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem i úmrtí…

Podle Kremlu udělení Sacharovovy ceny Navalnému toto ocenění znehodnocuje

21.10.2021 12:06 Kreml dnes odmítl středeční rozhodnutí Evropského parlamentu udělit letos Sacharovovu cenu za…

Ukrajina hlásí rekordní počty nakažených i úmrtí spojených s covidem

21.10.2021 08:22 Ukrajina ve středu zaznamenala nejvyšší počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem i úmrtí…

Související:

Právě se děje

reklama