Boje v Karabachu: Kardashianová posílá peníze Arménii, fotbalista apeluje na velmoci

Představitelé početné arménské diaspory, mezi něž se řadí i televizní hvězda Kim Kardashianová, si odříkají značné finanční obnosy, aby pomohly své domovině, kterou nyní zasáhl konflikt o Náhorní Karabach. Zatímco samotná Arménie má méně než tři miliony obyvatel, v zahraničí podle odhadů žije asi osm milionů etnických Arménů, píše agentura Reuters.

Kim Kardashian (foto: Toglenn)
doporučujeme

Prostředky vybrané v nynějších sbírkách jdou na zajištění naléhavých potřeb, jako je zdravotnická pomoc či přístřeší. Arméni usazení v cizině ale posílají do vlasti nezanedbatelné částky tradičně, píše Reuters.

Platby ze zahraničí minulý rok odpovídaly zhruba deseti procentům arménské ekonomiky. Pandemie koronaviru však způsobila téměř 20procentní propad těchto fondů, přestože koronaviurs decimuje i arménskou ekonomiku a výdaje země na obranu stoupají. Arménská diaspora ale stále může přijít na pomoc. Od doby, kdy na konci září vypukly boje o Náhorní Karabach, již bylo podle největší arménské neziskové organizace Hayastan All Armenian Fund na humanitární účely vybráno 120 milionů amerických dolarů (asi 2,8 miliardy korun) a příspěvky se jen kupí.

Kim Kardashianová tento měsíc oznámila, že darovala milion dolarů (asi 23 milionů korun) Arménskému fondu se sídlem v Los Angeles, nezávislé neziskové organizaci, která shromažďuje prostředky na humanitární potřeby a rozvojovou pomoc v Arménii a enklávu Náhorní Karabach s převážně arménským obyvatelstvem. Také fotbalista Henrich Mchitarjan, který hraje v italském klubu AS Řím a je ambasadorem Dětského fondu OSN (UNICEF), na twitteru vyzývá k posílání příspěvků a apeluje na Rusko, Francii a Spojené státy, aby se zasadily o mír, a předešly tak humanitární katastrofě.

"Arménská diaspora je malá, ale její jednota je naše silná stránka," řekl Reuters 26letý Derenik, který má arménské kořeny, ale narodil se a vyrostl v Londýně. "Současná situace Armény znepokojuje, bojíme se na dálku, darování peněz je prostředek jak dojít určitého vnitřního klidu," vysvětlil. Derenik je toho názoru, že Ázerbájdžán, který disponuje ropným bohatstvím a těší se podpoře Turecka, má před Arménií náskok jak ve finančních, tak armádních prostředcích. Objem tureckého exportu vojenského materiálu do Ázerbájdžánu se letos oproti stejnému období předešlého roku šestkrát zvýšil, uvádí Reuters.

Naděje, že humanitární klid zbraní, na němž se Arménie a Ázerbájdžán dohodly v sobotu, ukončí boje, se rozplynuly a počet obětí konfliktu stále narůstá. Rusko, které má s Arménií dohodu o obraně, zatím zaujímá roli nestranného prostředníka usilujícího o mír a pomohlo zprostředkovat sobotní dohodu o klidu zbraní. Podle webu Hayastan All Armenian Fund ale právě od Rusů pochází mnoho osobních finančních darů.

I když Ázerbájdžán není tolik závislý na zaslaných obnosech ze zahraničí, které tvoří méně než tři procenta jeho ekonomiky, i Ázerbájdžánci žijící mimo domovinu se snaží pomoci. "Organizuji psychologickou pomoc pro lidi, kteří přišli o rodinu, a vojáky, kteří jsou postižení po zranění," sdělila Reuters 28letá obchodní analytička ázerbájdžánského původu žijící v Londýně. "Vím, že lidé do Ázerbájdžánu posílají co můžou, teplým oblečením počínaje a cigaretami konče," dodala.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čtvrtina dospělých a 80 procent mladých má nedostatek pohybu. WHO vydala…

26.11.2020 07:27 Více než 25 procent dospělých a přibližně 80 procent mládeže má nedostatek pohybu. Uvádí to v…

V Británii s covidem-19 zemřelo dalších 696 lidí, ve Franci 384

25.11.2020 20:12 V Británii zemřelo za posledních 24 hodin s covidem-19 dalších 696 lidí. To je nejvíce od počátku…

Británie kvůli koronaviru sníží rozpočet na rozvojovou pomoc

25.11.2020 19:28 Kvůli dopadům epidemie covidu-19 sníží Británie rozpočet na mezinárodní rozvojovou pomoc. Místo…

Norsko zváží zmírnění koronavirových opatření nejdřív za 3 týdny

25.11.2020 19:24 Norsko zatím ponechá v platnosti současná opatření proti šíření koronaviru. Jejich případné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama