Boje v Karabachu si podle Putina vyžádaly už skoro 5000 životů

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami o Náhorní Karabach si od vyhrocení konfliktu na konci září vyžádaly už skoro 5000 mrtvých, uvedl dnes ruský prezident Vladimir Putin v diskusním klubu Valdaj. Putin se pozastavil nad tak vysokým počtem obětí za necelý měsíc bojů oproti ztrátám, které utrpěla sovětská armáda za celé afghánské tažení.

Vladimir Putin
doporučujeme

"Je hodně ztrát na obou stranách. Podle našich údajů je to více než dvě tisícovky mrtvých na jedné i druhé straně. Celkový počet zabitých se blíží k 5000," řekl Putin podle listu Vedomosti.

Sovětská armáda za deset let válčení v Afghánistánu přišla o 13.000 vojáků, připomněl Putin a dodal, že "tady, za tak krátký časový úsek, je to skoro pět tisíc". Ruský prezident při srovnání bojů v Karabachu s afghánským tažením sovětské armády opominul afghánské ztráty, včetně životů statisíců afghánských civilistů.

Nynější boje u Karabachu, označované za nejtvrdší za čtvrt století, vypukly 27. září. Dvě Ruskem domluvená příměří se zhroutila za vzájemného obviňování znepřátelených stran z nových útoků.

Putin dodal, že na začátku eskalace se zdálo, že se podaří nalézt východisko, ale v současnosti "máme co do činění s konfliktem v té nejhorší podobě". Ujistil nicméně, že snahy o urovnání problému pokračují. Přitom připustil, že postoje Ruska a Turecka jsou rozdílné.

Ankara od počátku jasně podporuje Baku, a to včetně příslibu vojenské pomoci ve snaze získat zpět území "okupované Arménií". Jerevan se naopak dovolává spojenectví s Ruskem, které má v Arménii vojenskou základnu. Moskva se snaží zprostředkovat urovnání donedávna "zmrazeného" sporu mezi oběma postsovětskými republikami, aniž by připustila zvýšení tureckého vlivu na Kavkaze.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá mezi Arménií a Ázerbájdžánem už desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30.000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: Většina Anglie bude mít přísnější režim, až skončí plošná…

26.11.2020 15:53 Většina Anglie bude čelit přísnějším opatřením poté, co příští týden skončí celoplošná uzávěra.…

Rusko a Ukrajina opět hlásí rekordní čísla ohledně koronaviru

26.11.2020 10:36 Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstky 25.487 nových případů nákazy koronavirem a 524 úmrtí za…

Čtvrtina dospělých a 80 procent mladých má nedostatek pohybu. WHO vydala…

26.11.2020 07:27 Více než 25 procent dospělých a přibližně 80 procent mládeže má nedostatek pohybu. Uvádí to v…

V Británii s covidem-19 zemřelo dalších 696 lidí, ve Franci 384

25.11.2020 20:12 V Británii zemřelo za posledních 24 hodin s covidem-19 dalších 696 lidí. To je nejvíce od počátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama