Boris Johnson bojuje s covid-19: Zůstává na JIP, zvolil si svého zástupce

Britský premiér Boris Johnson zůstává kvůli onemocnění covid-19 v nemocnici, je ale ve stabilizovaném stavu a léčba u něj zabírá. Vyplývá to z dnešních prohlášení představitelů britské vlády, kterou od úterka dočasně vede ministr zahraničí Dominic Raab. Johnson má za sebou už druhou noc na jednotce intenzivní péče v nemocnici v centru Londýna. Tam jej lékaři nechali přesunout poté, co se u ministerského předsedy zhoršily příznaky nemoci způsobené koronavirem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Boris Johnson
doporučujeme

"Premiér je ve stabilizovaném stavu, cítí se dobře a má dobrou náladu," uvedl dnes náměstek ministra zdravotnictví Argar. "Dostával kyslík, ale není na plicním ventilátoru," zdůraznil.

Mluvčí premiérovy kanceláře později médiím sdělil, že Johnson je nadále na oddělení pro pacienty s vážnými potížemi. "Léčba u něj má pozitivní odezvu," citovala jej zpravodajská společnost BBC. Podle mluvčího předseda vlády nepracuje, ovšem je schopen udržovat kontakt se svými nejbližšími.

Pětapadesátiletý Johnson oznámil 27. března, že se nakazil koronavirem SARS-CoV-2. Původně chtěl opustit domácí karanténu již minulý pátek, příznaky nemoci covid-19 ale neustupovaly, a proto jej v neděli převezli do nemocnice. V pondělí odpoledne se jeho zdravotní stav zhoršil, a lékaři jej proto přeložili na jednotku intenzivní péče. Na ní strávil již druhou noc.

Jako svého zástupce si Johnson zvolil ministra zahraničí Dominika Raaba, který nyní vládu řídí. Koordinuje především boj proti šíření koronaviru, který si v Británii vyžádal již více než 6000 obětí. Virem SARS-CoV-2 se v zemi nakazilo přes 55.000 osob.

Zdravotní stav ministerského předsedy je dnes dál hlavním tématem titulních stran britského tisku. Bulvární listy Daily Mail a Daily Express citují Raaba, který svého šéfa označil za "bojovníka" a za "přítele". Podle bulváru The Sun je nyní "národ sjednocen" v přání, aby se premiér brzy uzdravil. "Zůstal kvůli vám v práci... teď se za něj doma modlete," napsal v titulku The Sun.

Levicový list The Guardian píše o "obavách z mocenského vakua". List i, který je stručným výtahem z hlavních článků serveru Independent, informuje, že v případě, že by onemocněl i ministr zahraničí Raab, postavil by se dočasně do čela kabinetu ministr financí Rishi Sunak.

BBC či agentura Reuters připomínají, že vláda má aktuálně před sebou důležité rozhodnutí o platnosti celostátních omezení, které v Británii trvají už déle než dva týdny. Vláda při jejich zavádění avizovala, že kroky budou po třech týdnech přezkoumány. Nejnovější vládní vyjádření ale nasvědčují tomu, že rozhodnutí bude odloženo a omezení zůstanou po víkendu beze změn. "Ještě se vůbec neblížíme konci karantény," komentoval vývoj starosta Londýna Sadiq Khan.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisícovka demonstrantů v Kyjevě požadovala odchod ministra vnitra

05.06.2020 19:50 Tisícovka demonstrantů před sídlem parlamentu v Kyjevě dnes požadovala odvolání vlivného ministra…

Moskva hrozí odplatou za vyhoštění svých lidí z Česka

05.06.2020 18:14 Ruská diplomacie dnes označila vyhoštění dvou ruských diplomatů z Prahy za provokaci a nepřátelský…

Maďarský premiér Orbán v Bělorusku vyzval ke zrušení sankcí EU

05.06.2020 17:46 Maďarský premiér Viktor Orbán při dnešní návštěvě Běloruska vyzval ke zrušení sankcí Evropské unie…

Ve Velké Británii už s koronavirem umřelo přes 40.000 lidí

05.06.2020 17:43 Počet úmrtí v řadách lidí pozitivně testovaných na koronavirus v Británii překročil 40.000.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy