Boris Johnson kárá Brity: Jsou druzí nejtlustší v Evropě, je to příliš drahé

Podle britského premiéra Borisa Johnsona jsou Britové po obyvatelích Malty druzí nejtlustší v Evropě, což znamená zátěž pro zdravotnictví. S obezitou ve své zemi hodlá bojovat, aby byla lépe připravená na možné budoucí zdravotní krize.

Zdraví, nadváha, hubnutí
doporučujeme

Johnson, který sám začátkem roku přiznal, že potřebuje zhubnout, skončil v dubnu v nemocnici po nákaze koronavirem, a kvůli těžkému průběhu nemoci dokonce strávil několik dnů na jednotce intenzivní péče. Na otázku rozhlasové stanice Times Radio, jak se mu vede, řekl, že i kvůli pobytu na JIP zhubl. Od propuštění z nemocnice si prý nedává jídla z rychlých občerstvení.

Agentura Reuters píše, že skoro každý třetí dospělý obyvatel Británie je obézní. V Česku podle údajů z roku 2016 bylo obézních 19,3 lidí. O obezitě se hovoří, pokud hodnota BMI (Body Mass Index), která se vypočítává z hmotnosti a výšky, překročí u daného jedince 30. Obezita je považována za jeden z faktorů, které mohou vést ke komplikacím při nákaze koronavirem.

Konzervativec Johnson připustil, že doposud zastával "svobodomyslný přístup k obezitě". "Ale když se podíváte na ta čísla, na ten tlak na veřejné zdravotnictví, obávám se, že v porovnání s ostatními evropskými zeměmi jsme z nějakého důvodu tlustší než většina ostatních," řekl. Britové podle něho budou šťastnější, v lepší kondici a odolnější vůči nemocem jako covid-19, pokud se jim podaří vypořádat se s obezitou. "Je to nesmírně nákladné pro systém veřejného zdravotnictví," připomněl.

Podle Reuters britská vláda některé detaily strategie pro boj s obezitou představí už v letošním roce.

Británii pandemie koronaviru zasáhla nejvíce v celé Evropě. Koronavirem se tam nakazilo přes 312.650 lidí, více než 43.630 z nich zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákaza se zrychluje, počet obětí může stoupat. Denně onemocní 200 tisíc…

08.07.2020 22:06 Aktualizováno Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus upozornil, že pandemie…

Vztahy s ČR jsou podle Kremlu zkalené, kontakty se nechystají

08.07.2020 20:32 Aktualizováno Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým…

V Londýně se na obytné domy zřítil 20metrový jeřáb, jeden mrtvý, několik…

08.07.2020 20:21 Aktualizováno Jeden člověk dnes zahynul a čtyři další utrpěli zranění poté, co se na východě Londýna zřítil na…

Ruští novináři podepisují petici na podporu zadrženého Safronova

08.07.2020 18:27 Ruští novináři zahájili podpisovou akci na podporu zadrženého bývalého kolegy Ivana Safronova,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy