Boris Johnson oznámil tvrdší opatření proti koronaviru, zpřísňuje se i "pravidlo šesti"

Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil přísnější opatření proti šíření koronaviru v Anglii. Zvýší se i pokuty za porušení pravidel. Ministerský předseda nevyloučil ani další kroky v boji s nákazou. Nová opatření mají zpomalit rychle se šířící druhou vlnu pandemie v zemi.

Velká Británe: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Boris Johson nové restrikce oznámil v parlamentu, večer ještě promluví k národu. "Pokud nebudeme jednat, mohli bychom vidět denně stovky úmrtí," pronesl před poslanci.

Premiér uvedl, že nová opatření neznamenají zavedení celostátní karantény, ke které se země uchýlila letos v březnu. Nevyloučil však další zpřísnění kroků v boji s nákazou. Současná opatření by podle něj mohla platit půl roku, pokud nenastane zásadní pokrok ve vývoji vakcíny a léčby.

"Musím zdůraznit, že pokud naše kroky ve snaze snížit reprodukční číslo pod hodnotu jedna selžou, vyhrazujeme si právo na důraznější zásah a výrazně větší restrikce," prohlásil.

zdroj: YouTube

Současně oznámil, že opatření zaberou pouze tehdy, pokud je budou obyvatelé země dodržovat. Zpřísní se tudíž pokuty za jejich porušení. Například penalizace za chybějící roušku bude až dvojnásobná, čili 200 liber (skoro 6000 korun).

Například hospody, bary a restaurace budou od čtvrtka zavírat v deset hodin večer, informuje BBC. Pohostinská zařízení zároveň budou moci obsluhovat jen zákazníky sedící u stolu. Naopak školy se zatím uzavírat nebudou. Kromě toho se rozšíří místa, kde bude nutné nosit masky. Zpřísní se rovněž takzvané "pravidlo šesti", které omezuje shromažďování lidí. Nově bude moci být přítomno na svatbách maximálně 15 lidí, dosud se jich mohlo účastnit 30.

Johnson zároveň vyzval obyvatele, aby pracovali z domova, pokud jim to jejich zaměstnání umožňuje.

Nová opatření proti šíření koronaviru přicházejí den poté, co hlavní zdravotnický poradce britské vlády Chris Whitty uvedl, že v Británii by mohlo v polovině října přibývat téměř 50.000 nakažených denně a zároveň by exponenciálně rostl počet mrtvých s covidem-19.

Spojené království hlásí nejvyšší počet mrtvých s covidem-19 z celé Evropy, a pátý nejvyšší na světě. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se v Británii koronavirem nakazilo už více než 400.000 lidí, s covidem-19 tam zemřelo 41.877 lidí.

Ústřední britská vláda přijímá opatření, která následně platí pro obyvatele Anglie. Zbylé části Spojeného království - Skotsko, Wales a Severní Irsko - v boji s koronavirem postupují samostatně. Podle BBC dnes oznámí striktnější opatření proti šíření koronaviru také Skotsko.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin potřebuje slyšet jasný vzkaz. Z USA zní apel k trestu za otravu…

21.10.2020 00:01 NÁZOR - Evropská unie a Velká Británie vyslaly Kremlu vzkaz, která říká, že použití chemických…

Johnson uvalil tvrdší restrikce na Manchester

20.10.2020 21:40 Britský premiér Boris Johnson dnes ohlásil zavedení přísnějších restrikcí v boji s koronavirovou…

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, uvedla tamní diplomacie

20.10.2020 15:35 Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž.…

Ukrajina hlásí 113 obětí koronaviru za den, dosud nejvíce. Nový rekord…

20.10.2020 14:43 Aktualizováno Za poslední den zemřelo na Ukrajině 113 lidí s onemocněním covid-19, což je nejvíce od začátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama