Boris Johnson se uzdravuje z covid-19. Kolem návratu do Downing Street jsou nejasnosti

Britský premiér Boris Johnson se uzdravuje z nemoci covid-19, o jeho návratu do čela vlády se ale zatím nerozhodlo. V rozhovoru se stanicí Sky News to dnes řekl ministr zdravotnictví Matt Hancock. Zpravodajský web listu The Daily Telegraph přitom ve čtvrtek napsal, že se Johnson chystá vrátit do Downing Street už v pondělí.

Boris Johnson
doporučujeme

"Jsem si jistý, že se vrátí, jakmile mu to lékaři dovolí," uvedl Hancock pro Sky News. "Rozhodnutí musí po konzultaci s lékaři učinit sám premiér," dodal. Johnson, s nímž mluvil ve čtvrtek, je podle ministra "ve velmi dobré formě a zjevně se uzdravuje".

Web listu The Daily Telegraph ve čtvrtek uvedl, že se premiér chystá postavit zpět do čela kabinetu a "převzít kontrolu nad koronavirovou krizí" už v pondělí. Johnson údajně požádal své spolupracovníky, aby mu na příští týden naplánovali schůzky s jednotlivými ministry.

Také úřad britského premiéra dnes ale veřejnoprávní stanici BBC sdělil, že "neexistuje žádný oficiální časový rozvrh" pro Johnsonův návrat.

Pětapadesátiletý Johnson 27. března oznámil, že se nakazil koronavirem. Příznaky nemoci řadu dní neustupovaly, proto jej 5. dubna převezli do nemocnice. Následující den se jeho zdravotní stav zhoršil, a lékaři jej proto přeložili na jednotku intenzivní péče. Na ní strávil tři noci. Po týdnu v nemocnici premiéra v neděli 12. dubna propustili.

Nyní se Johnson zotavuje na venkovském sídle britských premiérů Chequers. V uplynulých dnech už telefonicky hovořil s královnou Alžbětou II. či americkým prezidentem Donaldem Trumpem. V době nemoci Johnsona ve vedení země zastupuje ministr zahraničí Dominic Raab.

V Británii nadále platí karanténní opatření přijatá v boji s šířením koronaviru. Trvat mají přinejmenším do 7. května. V dnešním rozhovoru se Sky News ministr zdravotnictví Hancock zdůraznil, že je stále příliš brzy na to, aby se omezení uvolnila.

V Británii podle posledních dat ze čtvrtka s nemocí covid-19 zemřelo 18.738 lidí. Všichni zemřeli v nemocnicích, do oficiálních denních statistik se v Británii totiž nezapočítávají - jako v některých jiných zemích - úmrtí doma nebo v sociálních zařízeních. Nákaza virem SARS-CoV-2 se potvrdila ve Spojeném království u více než 138.000 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených rekordně stoupá. Za den se nakazilo téměř čtvrt milionu…

10.07.2020 22:02 Aktualizováno Světová zdravotnická organizace (WHO) hlásí rekordní denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy…

Rusko a Čína opět vetovaly v RB OSN prodloužení pomoci pro Sýrii

10.07.2020 20:41 Rusko a Čína dnes v Radě bezpečnosti OSN vetovaly další návrh rezoluce o prodloužení přeshraniční…

Nizozemí zažaluje Rusko kvůli sestřelení letu MH17 nad Donbasem

10.07.2020 20:39 Aktualizováno Nizozemsko zažaluje Rusko u Evropského soudu pro lidská práva kvůli sestřelu dopravního letadla v…

Anglie by měla být přísnější ohledně nošení roušek, tvrdí Johnson

10.07.2020 19:32 V Anglii by měla platit přísnější pravidla ohledně nošení roušek ve vnitřních prostorách, kde hrozí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy