Boris Johnson se vrátil do Downing Street. Vyzval Brity, aby vytrvali v boji proti koronaviru

Británie se zdá být z nejhoršího venku, omezení zavedená v boji proti koronaviru ale musí zůstat v platnosti a jednotlivci i firmy musí být trpěliví. S takovým vzkazem dnes vystoupil premiér Boris Johnson, který se po třítýdenní absenci způsobené nemocí covid-19 vrací do čela kabinetu. Nepochybuje, že pokud Britové zachovají "odhodlání a odvahu" z posledních týdnů, Spojené království z krize vyjde "silnější, než kdy bylo".

Johnson byl po nákaze koronavirem SARS-CoV-2 před třemi týdny hospitalizován a několik dní dokonce strávil na jednotce intenzivní péče. Všechny jeho zdravotní potíže už ale podle ranního prohlášení jednoho z vládních představitelů pominuly. Premiér měl před sebou na konci rekonvalescence řadu naléhavých úkolů a bude muset čelit nejrůznějším otázkám ohledně strategie pro obnovování ekonomických a společenských aktivit či dosavadního počínání kabinetu.

V Downing Street premiér uvedl, že země má na dosah první výrazný úspěch. Státní zdravotnický systém NHS podle něj i díky úsilí celého obyvatelstva extrémní situaci zvládl, přičemž počet nových hospitalizací aktuálně klesá stejně jako počet nejvážnějších případů covid-19.

Johnson hovořil o velké příležitosti, ale také o momentu "maximálního rizika", ve kterém nelze i přes pozitivní signály polevit. Zejména podnikatele a firmy vyzval k trpělivosti. Vláda ohledně dalšího postupu v příštích dnech poskytne "mnohem více" informací a bude rozhodnutí přijímat s "maximální možnou transparentností".

WATCH LIVE: PM @BorisJohnson makes a statement outside 10 Downing Street https://t.co/rTLBCBzvDo

— UK Prime Minister (@10DowningStreet) April 27, 2020

"Vím, že je to těžké. Chci ekonomiku znovu rozpohybovat co nejrychleji," citovala Johnsona zpravodajská společnost BBC. "Zkrátka teď nemůžeme objasnit, jak rychle či pomalu ani kdy přesně budou tyto změny učiněny," pokračoval. Zdůraznil při tom riziko "nové vlny smrti a nemoci", která by přinesla ještě vážnější ekonomické důsledky.

V Británii už déle než měsíc platí omezení pohybu lidí, zavřené jsou školy, restaurace i další postradatelné podniky. Šéf britské diplomacie Dominic Raab, který po Johnsonově hospitalizaci převzal roli šéfa kabinetu, v polovině dubna oznámil, že restrikce zůstanou přinejmenším do 7. května. Podle agentury Reuters ohledně jejich zmírňování nepanuje shoda mezi vládními experty ani mezi členy kabinetu.

List Mail on Sunday o víkendu napsal, že britský ministr financí Rishi Sunak při jednání s premiérem vyzdvihoval mimo jiné plány České republiky na obnovování běžného fungování společnosti. Zvláštní pozornosti se údajně dostalo skutečnosti, že česká vláda v první vlně povolila farmářské trhy a běžný prodej automobilů. Česká opatření dnes britským čtenářům detailně popisoval deník The Guardian.

Vláda v tomto směru vytyčila pět podmínek, mezi nimiž je zpomalení růstu bilance nakažených a mrtvých nebo výrazný pokrok u testování a dodávek ochranného vybavení. Počty úmrtí na covid-19 hlášené z nemocnic jsou v posledních dnech nižší než ve druhém a třetím dubnovém týdnu, oficiální bilance však stále narůstá po stovkách, zatímco každý den přibývají tisíce potvrzených případů infekce. Země je také daleko od stopování nákazy tempem 100.000 testů denně, jehož dosažení vláda slíbila s koncem měsíce.

Brzké změny v podobě karanténního režimu dnes nicméně předpovídalo několik britských deníků. Podle The Daily Telegraph se očekává, že plán pro uvolňování bude oznámen ještě před koncem týdne.

TELEGRAPH: ⁦@BorisJohnson⁩ to ease the lockdown this week #TomorrowsPapersToday pic.twitter.com/MQMaXvG3ZH

— Neil Henderson (@hendopolis) April 26, 2020

Zároveň se podle Politico objevují informace o tom, že změny nepůjdou pouze jedním směrem a že karanténa se bude "v některých ohledech zpřísňovat a v jiných zmírňovat".

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Velká Británie Dominic Raab Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Obrat na Ukrajině. Proti Rusku brzy zasáhnou modernější smrtící dalekonosné střely ATACMS

Podle předsedy senátního výboru pro zpravodajské služby Marka Warmera budou v právě schváleném balíčku 61 miliardové pomoci pro Ukrajinu také taktické rakety ATACMS s doletem až 300 km. Tuto informaci potvrdil v rozhovoru pro televizi CBS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy