Borrell: Mlčení není řešením špatných vztahů mezi EU a Ruskem

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes v Moskvě vyzval k osvobození uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem označil za upřímné a intenzivní, uvedla agentura Reuters. "Rusko pokládá Evropskou unii za nespolehlivého partnera," reagoval Lavrov na společné tiskové konferenci na zmínku o protiruských sankcích.

Josep Borrell
doporučujeme

"Řekl jsem ministru Lavrovovi o našem hlubokém znepokojení a o naší výzvě k propuštění (Navalného) a k zahájení vyšetřování jeho otravy," uvedl Borrell na téže tiskové konferenci v narážce na opozičníkovu srpnovou otravu, ze které Navalnyj obviňuje Kreml a kterou Moskva popírá. Zevrubné a transparentní vyšetřováni by podle Borrella mohlo pomoci objasnit, co se stalo. Šéf unijní diplomacie prohlásil, že zatím žádný členský stát EU nepředložil návrh uvalit na Rusko nové sankce za Navalného uvěznění, ale upozornil, že o vztazích s Ruskem budou vůdci členských států jednat příští měsíc.

"Evropská unie je pro Rusko nespolehlivý partner," poznamenal Lavrov. Případné přijetí dalších sankcí proti Moskvě označil za vnitřní záležitost EU. Dodal přitom, že Rusko zaznamenalo, že Brusel se chová čím dál více jako Washington a že sahá po jednostranně vyhlašovaných restrikcích.

Vztahy mezi EU a Ruskem v posledních letech poznamenaly "zásadní rozpory a nedostatek důvěry", citovala Borrella agentura Reuters. "Hledíme teď na sebe více jako na konkurenta, na soupeře, než jako na partnera," charakterizoval Borrell situaci podle tiskové agentury TASS. Současně ale zdůraznil, že i přes přetrvávající rozpory "je nezbytné hledat oblasti, ve kterých se můžeme dohodnout a spolupracovat". Připomněl, že EU je pro Rusko největším obchodním partnerem a také největším zdrojem přímých zahraničních investic. Dodal, že stabilita v Evropě je založena jak na respektování hranic států, tak lidských práv a svobod. "Na tomto základě musíme hledat společnou řeč a pochopení a v tom spočívá cíl mé návštěvy," uvedl představitel EU.

Borrell na úvod schůzky s Lavrovem upozornil, že po Navalného uvěznění už tak "vážně napjaté" vztahy unie a Ruska klesly "na nejnižší bod". Přes existující problémy však podle něj není východiskem budovat mezi oběma stranami zeď mlčení.

"Zajisté hlavní problém, se kterým se všichni potýkáme, je to, že chybí normálnost ve vztazích mezi Ruskem a Evropskou unií, mezi dvěma největšími hráči v euroasijském prostoru. Je to samozřejmě nezdravá situace, která nikomu neprospívá," prohlásil Borrellův hostitel Lavrov.

Moskva kritiku kolem uvěznění hlavního odpůrce prezidenta Vladimira Putina označuje za vměšování do vnitřních záležitostí. Kreml do Bruselu ještě před Borrellovou návštěvou vzkázal, že podmiňovat budoucnost vztahů EU a Ruska osudem Navalného by byla "hloupost".

Borrellova mise ukončuje období zmrazených diplomatických kontaktů na unijní úrovni, které podle AFP trvalo od roku 2017. Vztahy prudce ochladly po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym a propuknutí ozbrojeného konfliktu s proruskými separatisty na východě Ukrajiny na jaře 2014, na což EU a další západní státy odpověděly sankcemi proti některým sektorům ruského hospodářství a Moskva zareagovala vlastním zákazem dovozu západních potravin.

Sankce - tentokrát zaměřené na bezprostřední okolí ruského prezidenta - následovaly i po srpnové otravě Navalného, ze které se opozičník vyléčil v Německu. Podle západních laboratoří i Organizace pro zákaz chemických zbraní byl otráven látkou ze skupiny novičok, tedy podobnou látce, kterou byl v britském Salisbury dříve otráven někdejší ruský zpravodajský důstojník Sergej Skripal. Navalnyj otravu připisuje Kremlu a tajné službě FSB, což Moskva popírá a zpochybňuje, že Navalnyj byl vůbec otráven.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britský princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru

04.03.2021 12:18 Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru. Oznámil to dnes Buckinghamský palác,…

Šíření koronaviru v Evropě podle WHO opět zrychluje

04.03.2021 12:09 Světová zdravotnická organizace (WHO) spatřuje opětovný nárůst v počtu koronavirových infekcí ve…

Navalnyj poslal pozdrav z vězeňského zařízení, napsal, že se má dobře

04.03.2021 08:23 Ruský opoziční představitel Alexej Navalnyj, který si má odpykat trest za údajnou zpronevěru,…

Proč koronavirus mutuje a jak je to nebezpečné? Profesor prozradil víc

04.03.2021 00:01 NÁZOR - Britské zdravotnické úřady pátrají po neznámé osobě, která byla pozitivně testována na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama