Bosna je už téměř rok bez vlády, strany nedodržely vlastní lhůtu

Jedenáct měsíců po parlamentních volbách Bosna a Hercegovina stále nemá ústřední vládu (radu ministrů). Dnes uplynula lhůta stanovená lídry tří hlavních bosenských stran, která určovala nejzazší datum jmenování premiéra Zorana Tegeltiji předsedou vlády. Tříčlenné prezidium státu se však kvůli sporu ohledně přistoupení země k NATO nebylo schopno na nominaci dohodnout, uvedla dnes agentura APA.

bosna a hercegovina
doporučujeme

Sarajevský deník Oslobodjenje uvedl, že jednání mezi třemi hlavními etnickými stranami zastupujícími Bosňáky, Srby a Chorvaty bude pokračovat v příštích dnech.

Bosenskosrbský předák a zároveň srbský člen kolektivní hlavy státu Milorad Dodik koncem srpna uvedl, že prezidium musí Srba Tegeltiju do čela rady ministrů jmenovat do 5. září. V opačném případě zablokují srbští pracovníci státní správy fungování bosenského soudnictví, tajných služeb, armády a přestanou do státního rozpočtu odvádět daně. Dnes však Dodik nebyl podle médií k zastižení.

Bosňácký zástupce v prezidiu Šefik Džaferović a chorvatský zástupce Željko Komšić prohlásili, že s nominací Tegeltiji vysloví souhlas teprve poté, co se Dodik zaváže ke schválení takzvaného ročního národního plánu, který je součástí integrace země do NATO.

Členství v paktu Dodik, stejně jako většina bosenskosrbské politické reprezentace, dlouhodobě odmítá a v rámci Republiky srbské, jedné ze dvou entit státu Bosna a Hercegovina, naopak udržuje těsné vztahy s Ruskem. Pro bosenské Chorvaty a Bosňáky je naopak vstup do Severoatlantické aliance prioritou. Až do letoška bylo schválení plánu považováno za formalitu, letos se z něj ale stalo velké politické téma.

Šéfové tří hlavních etnických stran v Bosně a Hercegovině včetně Dodika podepsali 5. srpna po mnohaměsíčním patu předběžnou dohodu o vzniku nové centrální vlády s tím, že kabinet vznikne do jednoho měsíce. Ujednání obsahovalo jen vágní formulaci o tom, že země prohloubí vztahy s NATO a že vláda v této záležitosti nebude činit žádné konečné rozhodnutí.

Rada ministrů je ústřední vládou v jinak silně decentralizovaném státoprávním uspořádání Bosny a Hercegoviny. Její vytvoření i běžné fungování pravidelně blokují spory mezi třemi hlavními národy této balkánské země.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina zařadila ČR a SR do červené koronavirové zóny

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zařadilo do tzv. červené zóny s nepříznivou koronavirovou…

Další norská výletní loď je v karanténě. Kvůli nákaze pasažéra nikdo nesmí…

05.08.2020 15:37 Výletní loď se 123 cestujícími a 85 členy posádky zakotvila v norském přístavu Bodö, kvůli zjištěné…

Covid-19: Počet nakažených v Rusku roste o tisíce denně, rekord hlásí…

05.08.2020 12:02 Aktualizováno Ukrajina za uplynulý den zaznamenala dalších 1271 případů nákazy novým koronavirem, což představuje…

Velkou Británii zasáhl dle studie kvůli brexitu odliv mozků do EU

04.08.2020 19:31 Po britském rozhodnutí opustit Evropskou unii výrazně vzrostl počet Britů, kteří ze své rodné země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama