Bosna je už téměř rok bez vlády, strany nedodržely vlastní lhůtu

Jedenáct měsíců po parlamentních volbách Bosna a Hercegovina stále nemá ústřední vládu (radu ministrů). Dnes uplynula lhůta stanovená lídry tří hlavních bosenských stran, která určovala nejzazší datum jmenování premiéra Zorana Tegeltiji předsedou vlády. Tříčlenné prezidium státu se však kvůli sporu ohledně přistoupení země k NATO nebylo schopno na nominaci dohodnout, uvedla dnes agentura APA.

Přidejte svůj názor 1 komentář

bosna a hercegovina
doporučujeme

Sarajevský deník Oslobodjenje uvedl, že jednání mezi třemi hlavními etnickými stranami zastupujícími Bosňáky, Srby a Chorvaty bude pokračovat v příštích dnech.

Bosenskosrbský předák a zároveň srbský člen kolektivní hlavy státu Milorad Dodik koncem srpna uvedl, že prezidium musí Srba Tegeltiju do čela rady ministrů jmenovat do 5. září. V opačném případě zablokují srbští pracovníci státní správy fungování bosenského soudnictví, tajných služeb, armády a přestanou do státního rozpočtu odvádět daně. Dnes však Dodik nebyl podle médií k zastižení.

Bosňácký zástupce v prezidiu Šefik Džaferović a chorvatský zástupce Željko Komšić prohlásili, že s nominací Tegeltiji vysloví souhlas teprve poté, co se Dodik zaváže ke schválení takzvaného ročního národního plánu, který je součástí integrace země do NATO.

Členství v paktu Dodik, stejně jako většina bosenskosrbské politické reprezentace, dlouhodobě odmítá a v rámci Republiky srbské, jedné ze dvou entit státu Bosna a Hercegovina, naopak udržuje těsné vztahy s Ruskem. Pro bosenské Chorvaty a Bosňáky je naopak vstup do Severoatlantické aliance prioritou. Až do letoška bylo schválení plánu považováno za formalitu, letos se z něj ale stalo velké politické téma.

Šéfové tří hlavních etnických stran v Bosně a Hercegovině včetně Dodika podepsali 5. srpna po mnohaměsíčním patu předběžnou dohodu o vzniku nové centrální vlády s tím, že kabinet vznikne do jednoho měsíce. Ujednání obsahovalo jen vágní formulaci o tom, že země prohloubí vztahy s NATO a že vláda v této záležitosti nebude činit žádné konečné rozhodnutí.

Rada ministrů je ústřední vládou v jinak silně decentralizovaném státoprávním uspořádání Bosny a Hercegoviny. Její vytvoření i běžné fungování pravidelně blokují spory mezi třemi hlavními národy této balkánské země.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s drahou zbraní? Rusko hledá využití pro svůj nejpokročilejší letoun

15.09.2019 00:01 NÁZOR - Suchoj Su-57 je bojový letoun obtížně zachytitelný radary a proto má jít o nejlepší ruské…

Kamion v Rusku vjel do protisměru. Sestřelil autobus plný lidí, 7 zabil

14.09.2019 22:09 Při nehodě nákladního vozu a malého autobusu v ruské Jaroslavské oblasti zemřelo sedm osob.

Snowden v knize vysvětlil, proč vyzradil tajná data. Vlády se ho prý bojí

14.09.2019 22:08 Aktualizováno Bývalý spolupracovník tajných služeb Spojených států Edward Snowden, který po vyzrazení citlivých…

V Česku hrozí nástup nacismu? Ruský historik rozdmýchává spor o Koněva

13.09.2019 23:43 Aktualizováno Před možným nástupem nacismu v České republice varoval v moskevské metropolitní televizi TV Centr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama