Bosna je už téměř rok bez vlády, strany nedodržely vlastní lhůtu

Jedenáct měsíců po parlamentních volbách Bosna a Hercegovina stále nemá ústřední vládu (radu ministrů). Dnes uplynula lhůta stanovená lídry tří hlavních bosenských stran, která určovala nejzazší datum jmenování premiéra Zorana Tegeltiji předsedou vlády. Tříčlenné prezidium státu se však kvůli sporu ohledně přistoupení země k NATO nebylo schopno na nominaci dohodnout, uvedla dnes agentura APA.

Sarajevský deník Oslobodjenje uvedl, že jednání mezi třemi hlavními etnickými stranami zastupujícími Bosňáky, Srby a Chorvaty bude pokračovat v příštích dnech.

Bosenskosrbský předák a zároveň srbský člen kolektivní hlavy státu Milorad Dodik koncem srpna uvedl, že prezidium musí Srba Tegeltiju do čela rady ministrů jmenovat do 5. září. V opačném případě zablokují srbští pracovníci státní správy fungování bosenského soudnictví, tajných služeb, armády a přestanou do státního rozpočtu odvádět daně. Dnes však Dodik nebyl podle médií k zastižení.

Bosňácký zástupce v prezidiu Šefik Džaferović a chorvatský zástupce Željko Komšić prohlásili, že s nominací Tegeltiji vysloví souhlas teprve poté, co se Dodik zaváže ke schválení takzvaného ročního národního plánu, který je součástí integrace země do NATO.

Členství v paktu Dodik, stejně jako většina bosenskosrbské politické reprezentace, dlouhodobě odmítá a v rámci Republiky srbské, jedné ze dvou entit státu Bosna a Hercegovina, naopak udržuje těsné vztahy s Ruskem. Pro bosenské Chorvaty a Bosňáky je naopak vstup do Severoatlantické aliance prioritou. Až do letoška bylo schválení plánu považováno za formalitu, letos se z něj ale stalo velké politické téma.

Šéfové tří hlavních etnických stran v Bosně a Hercegovině včetně Dodika podepsali 5. srpna po mnohaměsíčním patu předběžnou dohodu o vzniku nové centrální vlády s tím, že kabinet vznikne do jednoho měsíce. Ujednání obsahovalo jen vágní formulaci o tom, že země prohloubí vztahy s NATO a že vláda v této záležitosti nebude činit žádné konečné rozhodnutí.

Rada ministrů je ústřední vládou v jinak silně decentralizovaném státoprávním uspořádání Bosny a Hercegoviny. Její vytvoření i běžné fungování pravidelně blokují spory mezi třemi hlavními národy této balkánské země.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

bosna a hercegovina

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 47 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy