Bosna kvůli koronaviru vyhlásila stav katastrofy, Severní Makedonie odkládá volby

Bosna a Hercegovina vyhlásila kvůli koronaviru stav katastrofy, aby mohla lépe koordinovat potřebná opatření mezi oběma autonomními regiony, které stát tvoří. Oznámil to dnes předseda ústřední vlády Zoran Tegeltija.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Bosňácko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny (FBaH) a autonomní Republika srbská dle Reuters vyhlásily stav katastrofy už v pondělí a přijaly naléhavá opatření, která mají šíření nákazy zabránit. Každý region tak ale učinil samostatně.

Bosna dosud potvrdila 26 případů nákazy, bez obětí na životech, poznamenala agentura Reuters.

Bosnu a Hercegovinu tvoří bosňácko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny a Republika srbská na základě mírové dohody z roku 1995, jež ukončila krvavou občanskou válku. Obě entity přitom mají rozsáhlou autonomii, která značně omezuje funkčnost celostátních orgánů, včetně vlády a parlamentu.

Severní Makedonie se dnes přidala k zemím, které kvůli koronavirové pandemii odsunuly konání voleb. Všechny politické strany se dohodly, že předčasné všeobecné volby vypsané na 12. dubna se odkládají, sdělil médiím předseda vládnoucí Sociálnědemokratické strany Zoran Zaev.

"Zdraví a bezpečnost našich občanů je na prvním místě... Všichni jsme se shodli na tom, že nejsou podmínky pro uskutečnění voleb," oznámil ve Skopji expremiér Zaev novinářům po schůzce vedoucích představitelů severomakedonských politických stran.

Severní Makedonie zatím registruje 26 potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, který se začal koncem loňského roku šířit z čínského města Wu-chanu. Vláda už minulý týden přijala řadu opatření zaměřených na zpomalení epidemie tohoto koronaviru. Patří mezi ně například zákaz veřejných shromáždění nebo zavření hranic pro vstup cizinců do země.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Severní Makedonie je novým, již třicátým členem NATO

27.03.2020 19:54 Severní Makedonie se dnes stala 30. členem NATO. Západobalkánské zemi se kvůli řeckým námitkám…

Británie ve válce s koronavirem. Vznikají dočasné nemocnice

27.03.2020 19:34 Po Londýnu se mají kvůli krizi způsobené nemocí COVID-19 otevřít rozsáhlé polní nemocnice také v…

Boris Johnson se nakazil koronavirem, onemocněl i ministr zdravotnictví…

27.03.2020 18:33 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson se nakazil koronavirem. Na twitteru uvedl, že má jen mírné příznaky a…

Muž údajně chystal teroristický útok v Krasnodaru, dopisoval si s…

27.03.2020 14:21 V jihoruském městě Krasnodaru bezpečnostní orgány zabránily hrozícímu bombovému útoku. Informovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama