Bosna přemístila 1500 migrantů do kritizovaného tábora, panují tam nevhodné podmínky

Policie na západě Bosny v úterý nuceně přemístila kolem 1500 migrantů a uprchlíků z města Bihače do kritizovaného provizorního uprchlického tábora Vučjak. Informoval o tom dnes list Dnevni avaz. Podle humanitárních pracovníků jsou ve Vučjaku nevhodné životní podmínky.

Úřady Unsko-sanského kantonu sdělily, že v úterý se jednalo o přemístění osob, které neměly v Bihači legální ubytování. To znamená, že tito lidé přebývali buď na veřejných místech, nebo v opuštěných objektech v centru města.

"Během včerejší (úterní) akce bylo ve Vučjaku umístěno kolem 1500 lidí, kteří neměli odpovídající ubytování, takže v tomto prozatímním přijímacím centru nyní pobývá okolo 2300 migrantů," sdělil médiím mluvčí ministerstva vnitra Unsko-sanského kantonu. Dodal přitom, že úřady budou dál prověřovat nelegální ubytovávání osob nezákonně pobývajících v Bosně a Hercegovině.

Do Bosny už letos nezákonně vstoupily tisíce migrantů, kteří se chtějí dostat do západní Evropy. Snaží se v cestě pokračovat přes Chorvatsko, které však své hranice přísně střeží. Proto množství běženců setrvává na bosenském území u chorvatských hranic, především v oblasti Bihače, a čeká, až se jim naskytne příležitost do sousední země proniknout za pomoci převaděčů.

Bihačské úřady čelí kritice kvůli podmínkám ve stanovém táboře Vučjak, který stojí asi deset kilometrů od města na místě bývalé skládky. V přilehlé oblasti se navíc stále nacházejí miny nastražené za války v letech 1992-1995.

Starosta Bihače Šuhret Fazlić začátkem týdne znovu upozornil nadřízené státní orgány, že město už nemá další prostředky k udržování Vučjaku. Varoval přitom i před možnou krizí během nadcházející zimy.

Červený kříž města Bihače dnes dal najevo, že už nemůže zaručit zajišťování potřeb takového počtu lidí, jaký nyní ve Vučjaku je. "Ráno jsme v táboře našli velké množství lidí, všechny stany jsou plné. Jsme nuceni přejít na nový způsob rozdělování jídla, ale bojíme se, že sami nedokážeme tento tábor udržovat odpovídajícím způsobem. Obávám se, že je před námi období nejistoty," řekl novinářům mluvčí místního Červeného kříže Selam Midžić.

Běženci ve Vučjaku pobývají v plachtových stanech, kde leží matrace přímo na zemi. Hygienické podmínky jsou tam podle médií velmi špatné a příděly jídla nuzné.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

bosna a hercegovina uprchlíci migrace

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 22 minutami

Aktualizováno před 31 minutami

před 38 minutami

před 51 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Situace na Ukrajině se bude jen zhoršovat, tvrdí rozvědka. Americká pomoc vývoj situace na frontě nezlepší

Situace na frontové linii na Ukrajině se v následujících týdnech bude pravděpodobně neustále zhoršovat. Řekl to šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v pondělním rozhovoru pro ukrajinskou verzi stanice BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy