Brexit: Britové se obávají nedostatku zboží, front na hranicích i finančních dopadů

Pokud se Británie a Evropská unie brzy nedohodnou na podmínkách vzájemného rozchodu, od 1. ledna 2021, po uplynutí přechodného období, dojde v ostrovním království k mnoha změnám. Britové se obávají nedostupnosti zboží, front na hranicích a dopadů na ekonomiku nebo na zdravotnictví.

Jestliže nebude existovat dohoda upravující vzájemné vztahy, začaly by od Nového roku na britských hranicích opět kontroly. Pro běžné Brity by to znamenalo, že potraviny z Evropy by k nim měly složitější cestu a v obchodech by mohly některé druhy zboží, zejména čerstvé, chybět. Podle listu The Guardian vláda dokonce vybídla velké potravinářské řetězce, aby se předzásobily. Zahraniční zboží by navíc bylo dražší, protože obchod by se řídil pravidly Světové obchodní organizace (WTO). Například dovážené mléčné výrobky by čekalo daňové zatížení 35 procent.

Přísnější kontroly na hranicích by způsobily obtíže také britským výrobním firmám, které dovážejí díly ze zahraničí, zejména v automobilovém průmyslu.

Podle listu Financial Times by na hranicích mohlo uvíznout najednou až 7000 nákladních aut, která by na vstup do Británie čekala i dva dny. Británie by navíc nově čelila o deset procent vyšší daňové zátěži na vyrobená auta, píše BBC News. Kvůli ekologickým normám budou Britové, stejně jako jiné evropské země, potřebovat stále více elektromobilů. Například německé automobilky ale dají přednost vývozu do zemí, se kterými je neomezují celní pravidla, upozorňují Financial Times.

V době koronavirové epidemie je cestování pro zábavu téměř nepředstavitelné, ale až bude zase možné, Britové budou podrobeni přísnějším kontrolám na hranicích a nejspíš je čeká také povinnost pořídit si mezinárodní řidičský průkaz a pojištění pro cestu do zahraničí. Zpřísní se rovněž pravidla pro cestování se zvířecími mazlíčky.

Londýnská finanční čtvrť City je známá jako obchodní centrum Evropy, ale mezinárodní banky už začaly svá sídla stěhovat do jiných evropských metropolí, které budou nadále podléhat pravidlům Evropské unie. Finanční služby jsou přitom významnou složkou britského státního rozpočtu. Ekonomické situaci nepomůže ani očekávaný propad britské libry, další důvod pro všeobecný růst cen pro lidi i pro firmy.

Británie je zapojená do mezinárodní spolupráce od vysokých škol po policejní orgány. Nezodpovězené otázky zatím zůstávají kolem budoucnosti vysokoškolských studijních programů v zahraničí Erasmus, vědeckých a akademických projektů nebo také stran spolupráce v rámci unijních policejních struktur.

Britská vláda řekla farmaceutickým společnostem, aby si udělaly zásoby a naplánovaly alternativní dodavatelské trasy pro případ, že se vyskytnou problémy na hranicích. V aktuálním kontextu epidemie covidu-19 je pro Brity důležité vědět, že budou mít přístup k vakcíně. Vláda má plán, jak zajistit dostatečné množství dodávek očkovací látky od firem Pfizer a BioNTech vyráběné v Belgii, pokud nastanou problémy na hranicích. Plán prý zahrnuje alternativní námořní trasy i poskytnutí nákladních vojenských letounů.

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 7 minutami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 28 minutami

před 43 minutami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy