Británie chce na konci června otevřít cestovní koridory do Evropy

Británie chce k 29. červnu otevřít cestovní koridory do evropských zemí s dobrou epidemickou situací. Britští občané by se tak po návratu z dovolené vyhnuli povinné dvoutýdenní karanténě. Podle agentury Reuters o tom dnes informovalo britské turistické sdružení s odvoláním na vysoké vládní činitele.

Velká Británie
doporučujeme

Británie od pondělí zavedla dvoutýdenní karanténu pro cestující ze zahraničí. A to navzdory varování ze strany velkých britských aerolinek, letišť a dalších, kteří tvrdí, že takový krok zdecimuje domácí turistiku a bude mít neblahé dopady i na export.

Lobbistická organizace Zrušte karanténu (Quash Quarantine), která sdružuje 500 britských firem podnikajících v cestovním ruchu, dnes podle Reuters v prohlášení uvedla, že soukromě dostala ujištění od nejvyšších vládních představitelů, že na konci měsíce budou vytvořeny takzvané cestovní koridory, které umožní lidem příjezd do země bez nutnosti absolvovat karanténu.

Členové britské vlády veřejně uvedli, že o cestovních koridorech či takzvaných leteckých mostech se zeměmi bezpečnými z hlediska rizika nákazy koronavirem uvažují. Oficiálně plán ale zatím nepředstavili a premiér Boris Johnson minulý týden vybídl občany, aby dovolenou raději trávili doma.

Aerolinky chtějí, aby byla karanténa zrušena úplně. Podle Reuters by zástupci společností British Airways, Ryanair a EasyJet mohli dnes proti tomuto vládnímu opatření podat společnou žalobu.

Tu zvažuje i sdružení Zrušte karanténu. "Zvažujeme právní kroky (...), ale upřednostňovali bychom, aby byl termín 29. června, k němuž budou zřízeny cestovní koridory, co nejdříve potvrzen," řekl jeho mluvčí Paul Charles.

Nejpopulárnější destinace britských turistů jsou Portugalsko, Španělsko, Francie, Řecko a Itálie. Ačkoliv tyto země netrpělivě vyhlížejí turisty ze zahraničí, vůči zřízení cestovních koridorů s Británií panuje v Evropě jistá skepse, připomíná deník The Financial Times. Týká se především stále relativně vysokých přírůstků nakažených koronavirem ve Spojeném království.

Španělsko, které se chystá otevřít hranice pro zahraniční návštěvníky až 1. července, o vytvoření cestovního koridoru s Británií momentálně nevyjednává. Podle zdroje Reuters na španělském ministerstvu zahraničí se tak ani nechystá učinit, neboť usiluje o celoevropské řešení ohledně otevírání hranic. Portugalsko, pro něž Britové představují nejpočetnější skupinu zahraničních návštěvníků, naopak do rozhovorů s Londýnem o zřízení cestovních koridorů již vstoupilo.

V pondělí ohlásilo britské ministerstvo zdravotnictví přibližně 1200 nakažených za posledních 24 hodin. Celkově se zde koronavirem infikovalo už 287.000 lidí, z nichž přes 40.500 komplikacím doprovázejícím nemoc covid-19 podlehlo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie ohlásila volnější pravidla pro setkávání o vánocích

24.11.2020 21:52 O vánočních svátcích se budou moci v Británii sejít v jednom domě členové až tří domácností.…

Teroristický útok ve Švýcarsku: Útočnice napadla dvě ženy

24.11.2020 20:20 Dvě ženy zranila dnes 28letá útočnice v obchodním domě v jihošvýcarském městě Lugano. Jednu z nich…

Británie zvažuje stažení soudců z Hongkongu. Čína porušuje mezinárodní…

24.11.2020 14:51 Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že Británie zvažuje stažení svých soudců z…

Papež František poprvé připustil, že dochází k perzekuci Ujgurů. Čína se…

24.11.2020 13:36 Papež František poprvé připustil, že dochází k perzekuci ujgurské menšiny v Číně. Ve své nové knize…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama