Británie chce restart vztahů s EU i vylepšení brexitové dohody

Británie dnes vyzvala k "restartu" vztahů s Evropskou unií a "zpřesnění" brexitové dohody ohledně Severního Irska. Uvedla, že důvěru ve vztazích narušil nedávný nerealizovaný záměr Bruselu zakázat vývoz covidových vakcín mimo EU, informovala agentura Reuters.

Vztahy mezi Bruselem a Londýnem v uplynulých letech zatěžovala tvrdá jednání o vystoupení Británie z EU a o podobě následných vzájemných vztahů. Atmosféra citelně ochladla minulý měsíc, kdy unie pohrozila, že uplatní ochranná opatření, aby zastavila vývoz vakcín z bloku do Severního Irska. "Sedmadvacítka" tím reagovala na spor s britsko-švédskou firmou AstraZeneca, která v rozporu s původní dohodou oznámila výrazné snížení množství vakcíny, kterou hodlá do EU dodat do konce března.

Obchod mezi Severním Irskem a zbytkem Británie řeší v brexitové dohodě - uzavřené mezi EU a Británií - protokol o Severním Irsku. Ten má bránit vzniku takzvané tvrdé hranice mezi Irskem, které je členem EU, a britským Severním Irskem tím, že Severní Irsko zůstane de facto součástí jednotného unijního trhu. Aktivace ochranných opatření - definovaná severoirským protokolem - by však tvrdou hranici částečně vytvářela.

Brusel po kritice od svého záměru rychle upustil, avšak Londýn chce podle agentury Reuters přešlapu využít, aby docílil změn v brexitové dohodě, která způsobila narušení obchodu mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království.

"Byl to okamžik, kdy se důvěra vytratila, kdy byla napáchána škoda a kde je potřeba posun k zajištění vhodného přenastavení," řekl parlamentnímu výboru britský ministr Michael Gove, který má na starosti uvedení brexitové dohody do praxe.

Gove bloku vyčetl, že pohrůžkou kontrol vakcín na hranicích mezi Irskem a Severním Irskem upřednostnil své členy před obyvateli Severního Irska, čehož se Brusel přitom chtěl podle svých slov vždy vyhnout. Britští i unijní politici se při brexitových jednáních shodovali, že vznik tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem by mohl vést k obnovení letitého konfliktu mezi severoirskými protestanty a katolíky.

Gove minulý týden poslal dopis místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi, v němž žádal některé změny severoirského protokolu v brexitové dohodě. Požadoval až dvouletý odklad kontrol potravin putujících mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.

"Je řada otázek, kde si myslím, že potřebujeme vylepšení způsobu, jak protokol funguje, aby byl... v zájmu lidí v Severním Irsku," řekl Gove zákonodárcům. Kontrola zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Británie je trnem v oku části severoirských unionistů usilujících o co nejpevnější svazek s Londýnem, podle nich způsobuje výpadky dodávek zboží v supermarketech a brání i dodávkám dalšího zboží.

EU se s Británií dohodla, že zahájí intenzivní jednání, která by měla vést k vyřešení neshod. Šefčovič by se měl s Govem v této věci setkat ve čtvrtek.

Související

Koncertní síň u Moskvy v plamenech po teroristickém útoku. (22.3.2024)

Rusové už s terorem u Moskvy spojují i Američany a Brity

Navzdory slovům prezidenta Vladimira Putina, že páteční teroristický útok v koncertní síni u Moskvy spáchali islamisté, z Ruska nadále znějí hlasy o roli Ukrajiny v rámci celé tragédie. Podle ředitele tajné služby FSB Alexandra Bortnikova stojí za útokem kromě Kyjeva také Spojené státy americké a Velká Británie. 

Více souvisejících

Velká Británie EU (Evropská unie) Brexit

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 34 minutami

před 54 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy