Británie zahájila očkování proti covidu. Jako první dostala vakcínu 90letá seniorka

Ve Spojeném království dnes začalo hromadné očkování proti infekční nemoci covid-19. Vakcínu od firem Pfizer a BioNTec jako první dostala 90letá žena ze Severního Irska. Margaret Keenanová ze severoirské obce Enniskillen je prvním člověkem na světě, který dostal vakcínu Pfizer/BioNTec po fázi testování, píše BBC.

Jako první dostala vakcínu 90letá seniorka

Británie tak zahájila aplikaci vyzkoušené a svými úřady schválené vakcíny. Britská vláda očkování látkou vyvinutou ve spolupráci americké a německé firmy schválila minulou středu.

První takto očkované ženě bude příští týden 91 let. Dříve pracovala matka dvou dětí a babička čtyř vnoučat v klenotnictví. Očkována byla v 06:30 (07:30 SEČ) v univerzitní nemocnici v Coventry. BBC uvedla, že druhým očkovaným člověkem v Británii je 81letý jmenovec nejslavnějšího britského dramatika Williama Shakespeara z hrabství Warwickshire.

"Je pro mě velkou poctou být prvním člověkem očkovaným proti covidu-19. Je to nejlepší předčasný dárek k narozeninám, jaký jsem si mohla přát, protože to znamená, že se konečně mohu těšit na čas strávený s rodinou a s přáteli v novém roce poté, co jsem většinu letošního roku byla sama," prohlásila Keenanová.

Vakcinační centra v Británii chtějí nejdříve očkovat osoby starší 80 let a zdravotnický a pečovatelský personál. Svůj úmysl nechat se očkovat už oznámila i čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. Cílem programu je ochránit ty nejzranitelnější a vrátit život v zemi k normálu.

Britský premiér Boris Johnson dnes zahájení vakcinačního programu uvítal a poděkoval zdravotníkům, vědcům i lidem, kteří na sobě nechali novou vakcínu dobrovolně testovat. "Společně to porazíme," uvedl Johnson na sociálních sítích a zároveň vyzval veřejnost, aby i nadále dodržovala pravidla, která mají omezit šíření koronaviru.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock vyjádřil naději, že život v Británii se vrátí k normálu na jaře příštího roku. "Díky tomu, že jsme dokázali tento vakcinační program spustit dříve než kdokoli jiný na světě, budeme schopni tu chvíli trochu uspíšit. Upínám velké naděje k létu 2021 a doufám, že budeme moci na jaře zrušit omezení," řekl Hancock BBC.

Šestašedesátimilionová Británie si zatím objednala 40 milionů očkovacích dávek, což umožní očkovat 20 milionů lidí. V tomto týdnu má mít k dispozici 800.000 dávek. Podle vládního mluvčího by mělo být 20 milionů Britů imunizováno v první polovině příštího roku.

Některé své občany už svými svými preparáty očkovaly Rusko a Čína. Jejich vakcíny však nejsou považovány za regulérně schválené podle západních standardů.

Británie je covidem-19 nejhůře zasaženou zemí v Evropě. Epidemie si tu vyžádala už více než 61.000 mrtvých. Dnes britská vláda hlásila 14.718 nových případů infekce za uplynulý den a 189 dalších úmrtí.

Premiér Johnson doufá, že díky brzké vakcinaci dostane Británie infekci pod kontrolu dříve než Spojené státy nebo Evropská unie, kterou letos jeho země opustila.

Unijní Evropská agentura pro léčivé přípravky zatím žádnou vakcínu proti covidu-19 neschválila a před týdnem oznámila, že přípravek od Pfizer/BioNTech doporučí Evropské komisi k podmínečné registraci 29. prosince. Britská agentura MHRA vakcínu povolila už 2. prosince. V USA se má regulátor FDA radit o podmínečném schválení očkovací látky ve čtvrtek.

Evropská komise objednává jednotlivé slibné vakcíny ve velkém tak, aby je měly včas k dispozici všechny členské státy. Například nákup až 300 milionů dávek vakcíny od Pfizeru a BioNTechu schválila už v listopadu. Brusel už má smlouvy také s výrobci AstraZeneca, Moderna, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson a CureVac.

Pro Británii představuje hromadné očkování i logistickou výzvu, protože první schválená vakcína musí být převážena při teplotě minus 70 stupňů Celsia. Preparát vyráběný v Belgii chce britská vláda podle médií případně dovážet i s pomocí vojenských letounů.

Rusko zastavuje své zastoupení u NATO

18.10.2021 15:39 Rusko od 1. listopadu zastaví práci svého zastoupení u Severoatlantické aliance a totéž bude platit…

Počet nakažených v Rusku rekordně stoupá. Země hlásí přes osm milionů lidí…

18.10.2021 11:37 V Rusku dál zaznamenávají rekordní denní přírůstky počtu infikovaných koronavirem SARS-CoV-2. V…

OBSE pozastavila kvůli bezpečí svou misi na východě Ukrajiny

17.10.2021 20:28 Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dnes oznámila, že pozastavila z…

Britské úřady zveřejnily jméno muže zatčeného kvůli vraždě poslance Amesse

17.10.2021 12:55 Aktualizováno Britská média s odvoláním na úřady zveřejnila jméno muže vyšetřovaného v souvislosti s páteční…

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy koronavirem

17.10.2021 11:15 Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34.303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší…

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo 18 lidí na otravu alkoholem

16.10.2021 19:20 Aktualizováno V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem,…

Norská policie pochybuje, že útočník s lukem bral svůj obrat k islámu vážně

16.10.2021 17:14 Norská policie dnes vyjádřila pochybnosti, že muž, kterého podezřívá ze středeční vraždy pěti lidí…

V Rusku poprvé od začátku epidemie zemřelo na covid-19 přes 1000 lidí

16.10.2021 16:51 Aktualizováno V Rusku poprvé za jeden den zemřelo na covid-19 více než 1000 lidí. Tamní úřady dnes oznámily, že v…

Britská policie označila smrtelný útok na poslance Amesse za teroristický…

16.10.2021 10:43 Aktualizováno Policie dnes označila páteční smrtelný útok nožem na britského konzervativního poslance Davida…

V Británii pobodali poslance Davida Amesse, zemřel

15.10.2021 20:04 Aktualizováno Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej dnes pobodal útočník. Policie…

Související:

Právě se děje

reklama