Británie hledá další dobrovolníky pro testování vakcíny, víc se mají zapojit menšiny a senioři

Britská vláda hledá více dobrovolníků pro klinické studie vakcíny proti nemoci covid-19, vyzvala také, aby se více zapojili lidé z různých etnických menšin a lidé starší 65 let. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

"Na 100.000 dobrovolníků je skvělý začátek, ale potřebujeme mnohem více lidí z různých skupin, abychom mohli rychle najít vakcínu, který ochrání ty, kteří ji potřebují," uvedla Kate Binghamová, šéfka zvláštního týmu britské vlády pro vývoj vakcín. Podle Reuters vyzvala, aby se do registru dobrovolníků zapojili také lidé starší 65 let a černoši a Asiaté.

K nejvíce ohroženým skupinám patří v nynější pandemii senioři a chronicky nemocní. Podle několika studií britských univerzit je také u příslušníků etnických menšin v Británii dva až třikrát vyšší riziko úmrtí v případě nákazy koronavirem SARS-CoV-2, který byl odhalen poprvé koncem loňského roku v Číně.

Ve světě zatím neexistuje schválená vakcína proti nemoci covid-19. Rusko sice minulý týden oznámilo, že schválilo první očkovací látku proti covidu-19 na světě, řada expertů o ní ale pochybuje, protože byla vyrobena v krátkém čase a zřejmě nebyla testována na dostatečném množství lidí.

Nyní je ve světě v různých stupních vývoje kolem 150 možných očkovacích látek, zhruba 20 z nich už testují na lidech v rámci klinických studií. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za nejslibnější očkovací látku vakcínu označovanou AZD1222, kterou vyvinula britská firma AstraZeneca ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity a který je nyní ve třetí fázi testování.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

I přes policejní zatýkání demonstrovaly v Minsku desetitisíce

20.09.2020 17:41 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes v běloruském hlavním městě Minsku znovu demonstrovaly proti autoritářskému…

Švýcarský parlament zváží milost pro Čecha z kauzy MUS

20.09.2020 16:45 Švýcarský federální parlament se bude ve středu nezvykle zabývat žádostí o milost podanou českým…

Ruské bombardéry utvořily rekord v čase i délce letu

20.09.2020 15:55 Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 překonaly ve své kategorii světový časový i dálkový…

Cichanouská: Nejde o Západ či Rusko, jde o boj proti Lukašenkovi

20.09.2020 13:27 Nynější demonstrace v Bělorusku nejsou prozápadním nebo proruským bojem, je to vystoupení proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama