Británie kvůli koronaviru sníží rozpočet na rozvojovou pomoc

Kvůli dopadům epidemie covidu-19 sníží Británie rozpočet na mezinárodní rozvojovou pomoc. Místo dosavadních 0,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP) bude v příštím roce k dispozici na rozvojové projekty jen 0,5 procenta, oznámil dnes ministr financí Rishi Sunak.

Velká Británie, ilustrační foto
doporučujeme

Podle Sunaka by bylo vzhledem k rekordnímu zadlužení a rostoucí nezaměstnanosti jen stěží možné před Brity vyšší výdaje na rozvojovou pomoc ospravedlnit. Až se situace v Británii zlepší, hodlá se vláda k původnímu podílu 0,7 procenta podle ministra vrátit.

Agentura DPA upozornila, že členové britské vlády v minulosti opakovaně tvrdili, že rozpočet ve výši 0,7 procenta HDP zůstane za všech okolností zachován. Částka na rozvojové projekty podle agentury AFP klesne z běžných zhruba 15 na deset miliard liber (z 440 na 293 miliard Kč).

Rozhodnutí snížit rozpočet na pomoc v rozvojových zemích dnes kritizovala labouristická opozice i řada humanitárních organizací, například Greenpeace či Save the Children.

Lítost nad rozhodnutím vyjádřila i nositelka Nobelovy ceny Malala Júsufzaiová či čtveřice bývalých britských premiérů: John Major, Tony Blair, Gordon Brown a Theresa Mayová. Na svou funkci rezignovala kvůli nižšímu rozpočtu státní tajemnice na ministerstvu zahraničí Liz Suggová, která měla rozvojovou pomoc na starosti.

Podle Sunaka letos britská ekonomika, která je šestou největší na světě, zřejmě klesne o rekordních 11,3 procenta. V příštím roce se HDP zvýší o 5,5 procenta. Kvůli boji s následky pandemie si britská vláda v letošním fiskálním roce půjčí až 394 miliard liber (11,6 bilionu Kč), což odpovídá zhruba 19 procentům HDP. Země tak bude mít největší rozpočtový deficit od druhé světové války.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak motivovat lidi k testům? Anglie zvažuje za pozitivní výsledek 13 tisíc…

22.01.2021 13:38 Všichni pozitivně testovaní by v Anglii mohli dostávat 500 liber (asi 13.000 korun). Dávka by měla…

Podle Kremlu jsou chystané demonstrace za Navalného nepřípustné

22.01.2021 13:14 Za nepřípustné označil dnes Kreml protestní akce, které na sobotu svolávají přívrženci uvězněného…

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu z Prahy o pět let

22.01.2021 12:55 Kreml dnes uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude…

Policisté v Británii čelí v době koronaviru napadením

21.01.2021 14:38 Britská vláda dnes oznámila, že v prvních šesti měsících po zavedení koronavirové uzávěry v březnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama