Británie naočkovala proti koronaviru už 140 tisíc lidí. Johnson nechce být "premiér, který zrušil Vánoce"

Téměř 140.000 lidí už dostalo v Británii vakcínu proti koronaviru. Oznámil to dnes náměstek ministra zdravotnictví Nadhim Zahawi, který má koordinaci očkování na starosti. Vakcínu firem Pfizer a BioNTech Britové dostávají od minulého úterý. Epidemická situace v zemi se však nyní zhoršuje, Londýn a jeho okolí dnes vstoupily do nejvyšší kategorie restrikcí.

Matt Hancock
doporučujeme

"Je to opravdu dobrý začátek očkovacího programu," uvedl na twitteru Zahawi. Vakcínu americké společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech už podle něj obdrželo v Anglii 108.000, ve Skotsku 18.000, ve Walesu 7897 a v Severním Irsku 4000 lidí. V celém Spojeném království je tak očkovaných už 137.897 lidí.

Podle studie Národního kontrolního úřadu (NAO) bude muset britská vláda na výrobu, nákup a distribuci vakcíny vynaložit až 12 miliard liber (348 miliard Kč) z veřejných prostředků, aby mohla naočkovat všechny obyvatele země. Náklady by ale mohly být podle NAO i vyšší, v částce totiž nejsou započítané žádné budoucí očkovací programy.

Britská vláda zatím uzavřela smlouvy o dodávce 40 milionů dávek očkovací látky Pfizer/BioNTech. Vakcínu, která se podává ve dvou dávkách, tak bude moci dostat 20 milionů lidí, tedy necelá třetina obyvatel Británie. Vláda má smlouvy i se šesti dalšími farmaceutickými firmami, jejichž vakcíny ale zatím nebyly pro nouzové podání schváleny.

Británie je jednou z nejvíce postižených zemí v Evropě. S covidem-19 zemřelo už 64.908 lidí. Donedávna to byla nejvyšší bilance mrtvých v Evropě, v sobotu ji ovšem překonala Itálie.

Epidemická situace se nyní stejně jako v řadě dalších evropských zemí zhoršuje. Dnes se do nejvyšší ze tří kategorií kroků proti šíření koronaviru přesunulo hlavní město Londýn a část jeho okolí. Opět se zavřely hospody, kina či divadla. Obchody zůstávají otevřené, ministr zdravotnictví Matt Hancock ale vyzval, aby obyvatelé nejezdili do centra města na předvánoční nákupy.

Jak budou v Británii vypadat Vánoce, nechává vláda premiéra Borise Johnsona do značné míry na lidech. "Není na vládě, aby lidem přesně řekla, jak to mají vyřešit," řekl dnes stanici Sky News ministr pro bydlení Robert Jenrick. Riziko plynoucí z rodinných setkání je podle něj nicméně dost vysoké, a lidé by tak návštěvy příbuzných a známých měli ve vlastním zájmu přesunout na duben příštího roku. "Velikonoce by mohly být pro některé lidi novými Vánocemi," řekl.

Agentura Reuters uvedla, že předseda vlády Boris Johnson se chce vyhnout tomu, aby do dějin vešel jako "premiér, který zrušil Vánoce". Nevyslyší tak zřejmě naléhání britských odborných časopisů British Medical Journal a Health Service Journal, které jej v úterý vyzvaly, aby zrušil plánované uvolnění koronavirových restrikcí o vánočních svátcích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ztráta čichu po covidu-19: profesor naznačil, co může pomoci

28.01.2021 00:01 NÁZOR - Spojitost mezi nemocí covid-19 a poruchou čichu a chuti se ukázala již v březnu 2020, kdy…

Ruská policie provedla razii v bytě zatčeného Navalného

27.01.2021 16:54 Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na…

Velká Británie zpřísní podmínky pro vstup, školy otevře patrně v březnu

27.01.2021 16:29 Velká Británie dnes zpřísnila pravidla pro vstup do země pro cestující z některých zemí, kde se…

Putin při davoském fóru uvítal prodloužení smlouvy START 3

27.01.2021 14:54 Ruský prezident Vladimir Putin dnes při virtuálním setkání v rámci davoského Světového ekonomického…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama