Británie plánuje nejvyšší výdaje na zbrojení za posledních 30 let, chystá i kosmické projekty

Británie oznámila, že chce na zbrojení dávat nejvíce peněz od skončení studené války před 30 lety. Premiér Boris Johnson ve středu plán investovat do ozbrojených sil dalších 16,5 miliard liber (asi 486 miliard korun) během příštích čtyř let zveřejnil i přesto, že britská ekonomika se potýká s dopady krize vyvolané koronavirem.

Stíhačky Tornádo britské Royal Air Force
doporučujeme

Informovala o tom agentura Reuters. Británie v současnosti na obranu vydává necelých 42 miliard liber ročně.

"Mezinárodní situace je nebezpečnější než kdykoliv od konce studené války a Británie musí dostát svým dějinám a stát po boku svých spojenců," řekl premiér, který je momentálně v karanténě kvůli kontaktu s člověkem nakaženým koronavirem. Se svými plány dnes vystoupí před poslanci.

Dodatečné zdroje mají posloužit pro vznik nové agentury pro umělou inteligenci, posílení kyberobrany nebo pro vesmírné projekty, včetně vypuštění první britské rakety v roce 2022, informuje BBC.

"Období škrtání v obranném rozpočtu musí skončit a nyní končí," prohlásil Johnson podle agentury Reuters před poslanci. Čtyřletý finanční balíček pro ministerstvo obrany podle Johnsona ukončí "éru ústupu" a zaměří britskou armádu na potenciální budoucí hrozby.

"Po desetiletí britské vlády škrtaly a osekávaly náš obranný rozpočet a pokud budeme takto pokračovat, hrozí nám, že s údivem zjistíme, že naše ozbrojené síly, chlouba Británie, upadly pod minimální hranici životaschopnosti," řekl dále Johnson, který k poslancům kvůli karanténě promluvil na dálku.

Političtí lídři napříč politickým spektrem dnes oznámení premiéra opatrně uvítali. Mnozí z nich, včetně vůdce labouristické opozice Keira Starmera, se však podivili nad tím, že peníze jsou navyšovány v době napjatých veřejných financí kvůli nákladům spjatým s pandemií.

Starmer a další politici vyjádřili znepokojení zejména nad tím, že vláda se chystá podle nich kvůli zvýšeným výdajům na obranu opustit závazky ohledně zahraniční pomoci.

Dodatečné výdaje Británie na obranu vítají Spojené státy. "Británie je naším nejspolehlivějším a nejschopnějším spojencem a tento nárůst výdajů dokládá jejich oddanost NATO a naší sdílené bezpečnosti," řekl úřadující americký ministr obrany Christopher Miller. Po nadcházejícím posílení podle něj bude britská armáda nadále patřit mezi nejlepší bojové síly na světě.

Reuters uvádí, že nad budoucí rolí Británie ve světě se vznášejí otazníky poté, co se její občané v roce 2016 v referendu rozhodli pro odchod z Evropské unie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie jako první na světě schválila použití vakcíny proti covidu, na…

02.12.2020 12:28 Aktualizováno Británie dnes jako první na světě schválila pro nouzové použití vakcínu proti covidu-19 od americké…

Rusko oznámilo dalších 589 úmrtí na nemoc covid, dosud nejvíce

02.12.2020 10:18 Rusko dnes oznámilo 589 úmrtí za poslední den v souvislosti s koronavirem, to je dosud nejvíce od…

Proč se první vlna východu Evropy vyhnula a druhá ho drtí? Experti mají…

02.12.2020 00:01 NÁZOR - Východní Evropa byla chválena za mimořádné zvládnutí první vlny koronavirové pandemie,…

Británie zavede nový systém koronavirových opatření

01.12.2020 22:00 Britský parlament dnes schválil nový třístupňový systém koronavirových restrikcí, podle nějž se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama