Británie po výhradách akademiků nebude nadále hlásit oběti covidu-19

Britská vláda dnes oznámila, že pozastavuje každodenní hlášení počtu nových úmrtí spojených s nemocí covid-19, dokud se nevyjasní pochybnosti kolem způsobu evidence případů v Anglii. Informuje o tom agentura Reuters.

Velká Británie
doporučujeme

Akademici z Oxfordské univerzity předtím v článku uvedli, že v důsledku metodiky úřadu Public Health England (PHE) mohou být mezi oběti koronaviru započítáni i lidé, jejichž smrt způsobí zástava srdce či dopravní nehoda.

Británie aktuálně na speciálním vládním webu hlásí 45.223 úmrtí spojených s covidem-19 a má tak zdaleka nejvyšší oficiální bilanci epidemie v Evropě. Metodika se ovšem může v různých zemích výrazně lišit, přičemž v britském případě vládní statistika vyjadřuje počet "úmrtí lidí, kteří měli pozitivní výsledek testu" na virus SARS-CoV-2.

Podle vědců z Oxfordu to ovšem v praxi znamená, že do bilance může být zahrnuto i úmrtí, které nastane poté, co se člověk z covidu-19 zotaví, a s koronavirovou nákazou nijak nesouvisí. "Pacient, který byl pozitivně testován, ale byl úspěšně vyléčen a mohl opustit nemocnici, bude započítán jako zemřelý na covid i když dostane zástavu srdce nebo jej o tři měsíce později zajede autobus," citovala agentura AFP z článku nazvaného "Proč se v Anglii lidé nikdy nemohou vyléčit z covidu-19 - statistická anomálie".

"PHE podle všeho nebere v potaz datum výsledku testu na covid, ani skutečnost, že daná osoba byla úspěšně léčena a propuštěna z nemocnice," uvádí dále článek.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock v pátek reagoval nařízením "urgentního přezkoumání" práce se statistikami. Dnes vláda v prohlášení oznámila, že dokud se věc nevyjasní, nebude zveřejňovat denní počty hlášených obětí covidu-19. "Momentálně denní bilance úmrtí započítává všechny lidi, kteří měli pozitivní nález na koronavirus a od té doby umřeli, přičemž není omezena doba mezi okamžikem testování a datem úmrtí," píše se podle Reuters v oznámení.

Ačkoli mohly být některé případy do anglické bilance obětí započítány chybně, údaje britského statistického úřadu ONS nasvědčují tomu, že covid-19 ve skutečnosti v Británii způsobil výrazně více úmrtí, než kolik momentálně hlásí ministerstvo zdravotnictví. V zemi za dobu epidemie umřelo asi o 65.000 lidí více ve srovnání s průměrem z několika posledních let pro stejný časový úsek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bělorusové se bouří proti výsledku voleb. Policie skládá zbraně, píše…

10.08.2020 07:16 Kandidátka běloruské opozice na prezidentský úřad Svjatlana Cichanouská vyzvala bezpečnostní síly,…

Nepokoje v Minsku: Policie tvrdě zasahuje proti demonstrujícím, najela do…

09.08.2020 23:10 Zejména v metropoli Minsku běloruská policie zasahuje proti lidem, kteří v ulicích protestují proti…

Bělorusové hlasovali i na ambasádě v ČR, na Václavském náměstí se…

09.08.2020 20:24 Aktualizováno Stovky Bělorusů dnes v Praze projevily zájem odevzdat na běloruském velvyslanectví v Troji hlas v…

Lukašenko obhájil post prezidenta, volby se konaly v atmosféře strachu

09.08.2020 20:21 Aktualizováno Prezidentské volby v Bělorusku podle odhadů přesvědčivě vyhrál dosavadní autoritářský vládce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama