Británie poskytla status usedlíka milionům občanů EU

Británie poskytla status usedlíka 4,3 milionu občanů Evropské unie. Uvedl to dnes ministr Michael Gove, který připomněl, že je to více, než kolik obyvatel má řada členských států unie. Podle agentury Reuters statistika napovídá, že brexit nezpůsobil rozsáhlý odchod občanů EU ze Spojeného království.

Velká Británie, ilustrační foto
doporučujeme

Poté, co se v roce 2016 lidé v Británii vyslovili pro ochod země z EU, varovali někteří zaměstnavatelé či univerzity, že Británie bude čelit odlivu talentů a že se občané EU budou vracet domů.

Občané EU, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska a jejich rodiny mohou o trvalý pobyt v Británii žádat až do 30. června 2021. Pokud v zemi žijí déle než pět let, měli by dostat status usedlíka. Pokud žijí v Británii kratší dobu, dostanou předběžný pobytový status, který by měli mít možnost později změnit v trvalý. Podle odhadu českých úřadů žije v Británii až 100.000 Čechů.

"Žádostí bylo 4,9 milionu a status získalo 4,3 milionu, takže v Británii je více občanů EU než v některých členských státech, což je skvělé," řekl Gove "Je to pro naši zemi velká reklama," dodal s tím, že lidé z EU se rozhodli zůstat v Británii v nebývalém množství.

"Některé nesmysly propagované v době brexitu, že je Británie méně přívětivá, že občané EU odejdou nebo že utrpí škodu naše univerzity či sektor zdravotnictví, se ukázaly být liché," řekl Gove.

Z dat zveřejněných Govem vyplývá, že ve Spojeném království žije více občanů EU než ve Slovinsku, na Maltě, v Lucembursku, Litvě, Lotyšsku, na Kypru, v Chorvatsku a Estonsku. Britské statistiky rovněž ukazují, že občané EU se do Británie stěhují i nadále a že jich do země stále přijíždí více, než jich odjíždí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

COVAX do května rozdělí 142 zemím 237 milionů dávek vakcín

02.03.2021 15:57 Mezinárodní očkovací program COVAX rozdělí do konce května ve 142 zemích světa celkem 237 milionů…

Jaká je celková cena pandemie? Historička medicíny poukazuje na přehlížený…

02.03.2021 00:01 NÁZOR - Žijeme v době nevýslovného utrpení, tvrdí s odkazem na více než dva miliony obětí…

Velká Británie hodlá dodržet plán uvolňování i přes brazilskou mutaci

01.03.2021 20:58 Británie dodrží svůj plán na rozvolňování opatření, přestože se v zemi objevilo šest případů…

Finsko vyhlásilo stav nouze, rychle stoupá počet nakažených

01.03.2021 13:24 Finská vláda dnes v reakci na rychlý růst počtu nakažených koronavirem vyhlásila stav nouze.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama