Británie se postavila Trumpovi. Odmítá sankce vůči ICC, tribunál má pracovat beze strachu

Británie odmítá možnost sankcí proti představitelům Mezinárodního trestního soudu. Prohlášení šéfa britské diplomacie, o kterém informovala agentura Reuters, je reakcí na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten ve čtvrtek podepsal dekret, který umožňuje uvalit ekonomické sankce a cestovní omezení na pracovníky ICC zapojené do vyšetřování možných válečných zločinů USA spáchaných v Afghánistánu.

Dominic Raab
doporučujeme

"Představitelé ICC by měli mít možnost vykonávat svoji práci nestranně, nezaujatě a beze strachu z postihů," uvedl britský ministr zahraničí Dominic Raab. "Británie vyjadřuje svoji podporu Mezinárodnímu trestnímu soudu a tomu, aby postupoval proti beztrestnosti závažných mezinárodních zločinů," sdělil Raab.

Trumpův dekret se týká iniciativy prokurátorky ICC Fatou Bensoudaové, kterou soudci mezinárodního tribunálu schválili do funkce letos v březnu. Vyšetřit se mají údajné válečné zločiny a zločiny proti lidskosti po americké invazi do Afghánistánu z konce roku 2001. Vyšetřování by se mohlo týkat členů radikálního hnutí Tálibán, afghánské a americké armády i příslušníků amerických tajných služeb.

Podle agentury AP většina členů ICC slíbila Washingtonu, že nebudou požadovat stíhání amerických občanů, neboť by riskovali ztrátu americké vojenské pomoci a podpory v jiných oblastech. Prokurátoři ale údajně dávají najevo ochotu vydat se při vyšetřování i tímto směrem.

Znepokojení nad postupem americké administrativy již vyjádřil také vrcholný představitel evropské diplomacie Josep Borrell. Postoj Washingtonu odsoudila i řada nevládních organizací. Podle šéfky washingtonské kanceláře organizace Human Rights Watch je krok USA "ukázkou pohrdání svrchovaností práva".

USA neratifikovaly smlouvu o zřízení ICC z roku 1998, mezinárodní tribunál ale může soudit Američany za zločiny spáchané na území členských zemí. Jednou z nich je i Afghánistán.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce lidí demonstrovaly v Rusku na podporu gubernátora Furgala

11.07.2020 15:00 Desetitisíce obyvatel Chabarovska a dalších měst na ruském Dálném východě dnes demonstrovaly na…

25 let od masakru ve Srebrenici. Šlo o nejhorší válečný zločin v Evropě od…

11.07.2020 14:46 Bosna si dnes připomíná 25. výročí srebrenického masakru, při němž bosenskosrbslé síly povraždily…

V Srbsku pokračují demonstrace proti Vučičovi, navzdory zákazu…

11.07.2020 13:03 Slzný plyn nasadila srbská policie proti demonstrantům, kteří se v pátek večer pokusili proniknout…

Rusko má 6611 nových případů koronaviru, roste počet obětí pandemie

11.07.2020 11:56 Rusko dnes oznámilo 6611 nových případů nákazy koronavirem a 188 mrtvých v souvislosti s nemocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy