Premiér Johnson oznámil další uvolnění restrikcí v Anglii

Britský premiér Boris Johnson dnes potvrdil, že Anglie se podle plánu od příštího pondělí dočká dalšího uvolnění koronavirových restrikcí. Povolení otevřít dostanou například vnitřní prostory restaurací a hospod, hotely či kina a krytá sportoviště. Lidé budou s určitými omezeními moci cestovat do zahraničí a navýší se limit pro venkovní sešlosti na 30 osob. Informoval o tom list The Guardian.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Toto uvolnění je v podstatě velmi značným krokem na cestě zpátky k normálnímu stavu a jsem přesvědčený, že se nám povede dojít ještě dál," prohlásil Johnson. Premiér dříve uvedl, že téměř všechny restrikce by v Anglii mohly být zrušeny 21. června, připomíná agentura Reuters.

Angličané si od 17. května užijí otevřených zahrádek restaurací, kin, muzeí, divadel, sportovních stadionů a ubytovacích služeb. Dospělí se mohou účastnit organizovaného sportu a otevřou se i vnitřní sportoviště. Svateb se bude moci zúčastnit až 30 lidí a pohřby nebudou limitovány počtem osob, ale velikostí prostoru. Lidé v pečovatelských domovech můžou přijmout až pět návštěvníků najednou. Členové různých domácností čeká setkávání v menších počtech i uvnitř.

Úprava pravidel zahrnuje i povolení objímat se s přáteli a příbuznými, vláda však vyzývá, aby lidé k těsnému kontaktu přistupovali s rozvážností. V jiným případech mají Angličané nadále dodržovat bezpečné rozestupy.

Ministerstvo dopravy potvrdilo, že od 17. května bude také možné cestovat do zahraničí - pouze však do zemí na takzvaném zeleném seznamu, u nichž není nutné po příjezdu nastoupit do karantény. Figurují v něm například Portugalsko, Izrael, Austrálie nebo Island.

Postupný plán na uvolnění restrikcí pro Anglii představil Johnson v parlamentu v únoru. Odehrává se ve čtyřech etapách, rozvolnění by mělo vždy předcházet vyhodnocení momentální epidemické situace.

Zhruba 67milionová Británie v posledních týdnech registruje okolo 2000 nově nakažených za den, dnes tamní úřady ohlásily 2357 infekcí a čtyři úmrtí v souvislosti s covidem. Oproti předchozímu dni jde v případě nakažených o menší nárůst.

Británie má jednu z nejrychlejších očkovacích kampaní světě. Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 zde dostalo více než 52 procent obyvatel, plně naočkovaná je čtvrtina populace.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 19:41 Aktualizováno V Ženevě skončilo jednání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira…

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Ukrajinská vláda prodloužila karanténu do konce srpna

16.06.2021 14:38 Ukrajinská vláda prodloužila karanténu kvůli koronaviru do konce srpna, ale rozvolní některá…

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama