Premiér Johnson oznámil další uvolnění restrikcí v Anglii

Britský premiér Boris Johnson dnes potvrdil, že Anglie se podle plánu od příštího pondělí dočká dalšího uvolnění koronavirových restrikcí. Povolení otevřít dostanou například vnitřní prostory restaurací a hospod, hotely či kina a krytá sportoviště. Lidé budou s určitými omezeními moci cestovat do zahraničí a navýší se limit pro venkovní sešlosti na 30 osob. Informoval o tom list The Guardian.

Eurozpravy.cz

"Toto uvolnění je v podstatě velmi značným krokem na cestě zpátky k normálnímu stavu a jsem přesvědčený, že se nám povede dojít ještě dál," prohlásil Johnson. Premiér dříve uvedl, že téměř všechny restrikce by v Anglii mohly být zrušeny 21. června, připomíná agentura Reuters.

Angličané si od 17. května užijí otevřených zahrádek restaurací, kin, muzeí, divadel, sportovních stadionů a ubytovacích služeb. Dospělí se mohou účastnit organizovaného sportu a otevřou se i vnitřní sportoviště. Svateb se bude moci zúčastnit až 30 lidí a pohřby nebudou limitovány počtem osob, ale velikostí prostoru. Lidé v pečovatelských domovech můžou přijmout až pět návštěvníků najednou. Členové různých domácností čeká setkávání v menších počtech i uvnitř.

Úprava pravidel zahrnuje i povolení objímat se s přáteli a příbuznými, vláda však vyzývá, aby lidé k těsnému kontaktu přistupovali s rozvážností. V jiným případech mají Angličané nadále dodržovat bezpečné rozestupy.

Ministerstvo dopravy potvrdilo, že od 17. května bude také možné cestovat do zahraničí - pouze však do zemí na takzvaném zeleném seznamu, u nichž není nutné po příjezdu nastoupit do karantény. Figurují v něm například Portugalsko, Izrael, Austrálie nebo Island.

Postupný plán na uvolnění restrikcí pro Anglii představil Johnson v parlamentu v únoru. Odehrává se ve čtyřech etapách, rozvolnění by mělo vždy předcházet vyhodnocení momentální epidemické situace.

Zhruba 67milionová Británie v posledních týdnech registruje okolo 2000 nově nakažených za den, dnes tamní úřady ohlásily 2357 infekcí a čtyři úmrtí v souvislosti s covidem. Oproti předchozímu dni jde v případě nakažených o menší nárůst.

Británie má jednu z nejrychlejších očkovacích kampaní světě. Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 zde dostalo více než 52 procent obyvatel, plně naočkovaná je čtvrtina populace.

Témata: EZ

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Související:

Právě se děje