Británie začíná s deportací migrantů, do Rwandy jich v úterý neodletí více než 11

Počet migrantů, kteří by měli být v úterý deportováni z Británie do Rwandy, "se blíží jednotkám". Stanici BBC to dnes sdělila charitativní organizace Care4Calais, která se před soudem dožadovala úplného zrušení úterní první vlny deportací. Odvolací soud se dnes bude zabývat podněty dalších organizací. Počet migrantů čekajících na odjezd do africké země tak klesl z původních 37 na jedenáct.

V Británii začal v dubnu platit zákon, který umožňuje vládě posílat některé utečence nelegálně vstupující na její území do třetích zemí. Zákon také zpřísnil tresty pro převaděče migrantů přicházejících do Británie bez patřičných povolení.

Ačkoli londýnský vrchní soud v pátek rozhodl, že "je ve veřejném zájmu", aby ministerstvo vnitra mohlo deportovat migranty nelegálně vstupující do země do Rwandy, charity, odbory i jednotlivci docílili zrušení deportace u jednotlivých migrantů.

Soud v pátek nerozhodl o plošném zrušení prvního deportačního letu, ale počet lidí, kteří mají v úterý odletět, se přes víkend změnil ze 37 na 11 a "toto číslo by mohlo klesnout až na nulu dřív, než přijde čas, aby letadlo vzlétlo", uvedl redaktor stanice BBC Mark Easton.

Odvolací soud v Londýně dnes vyslechne argumenty dvou lidskoprávních organizací a odborů a vrchní soud se bude přednostně zabývat podnětem uprchlické charity Asylum Aid.

Jedním z hlavních argumentů advokátů charit a odborů je nebezpečí, kterému mohou být deportovaní migranti ve Rwandě vystaveni. S tím nesouhlasí vláda. Ministryně vnitra Priti Patelová v pátek uvedla, že "Rwanda je bezpečná země, která již dříve prokázala, že je bezpečným útočištěm pro uprchlíky".

Mezi 11 lidmi, kteří mají v úterý odletět, jsou podle Care4Calais čtyři Íránci, dva Iráčané, dva Albánci a jeden Syřan.

Britská vláda svým deportačním programem v partnerství se Rwandou, jíž za něj v první fázi zaplatí 120 milionů liber (asi 3,5 miliardy korun), chce docílit "narušení ekonomické struktury pašeráků lidí" a "odrazení migrantů od podstupování nebezpečné cesty přes Lamanšský průliv", uvedl dříve premiér Boris Johnson.

Za loňský rok do Británie nelegální cestou přes Lamanšský průliv přicestovalo 28.500 lidí. V roce 2020 to podle ministerstva vnitra bylo necelých 8500.

Deportační program do Rwandy kritizovala OSN, která se odkazovala na porušení Úmluvy o uprchlících z roku 1951. Lidskoprávní organizace program podle agentury AP označily za "nefunkční", "nelidský" a "plýtvající penězi britských daňových poplatníků".

V soukromí označil plány za "otřesné" v sobotu i nástupce britského trůnu princ Charles. Podle listu The Times "ho tato politika nesmírně zklamala a celý přístup vlády k této problematice považuje za otřesný."

Související

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 
Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

Více souvisejících

Velká Británie migrace Rwanda

Aktuálně se děje

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

včera

V metru na Floře spadl člověk do kolejiště. Vlaky hodinu nejezdily

Pád osoby do kolejiště ve stanici Flora zastavil ve čtvrtek dopoledne provoz linky A pražského metra. Vlaky nejezdily zhruba hodinu, zatímco na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. Vážně zraněný muž byl převezen do nemocnice v umělém spánku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy