Británie zakázala vstup všem cestujícím z Dánska

Británie s okamžitou platností zakázala na své území vstup cestujícím z Dánska. Reaguje tak na obavy ze zmutovaného kmene koronaviru na dánských farmách s norky, uvedla agentura Reuters. Dánsko po objevení mutovaného kmene u norků již oznámilo nová, přísnější omezení pohybu a rozhodlo se vybít celou populaci norků, kteří jsou chováni pro kožešinu.

Velká Británie
doporučujeme

Británie reagovala na zprávu z Dánska ve čtvrtek rozhodnutím, že všichni příchozí z Dánska budou muset po příjezdu do izolace. Nyní, po získání dalších informací od dánských zdravotnických úřadů, zavedla úplný zákaz příjezdů z Dánska, s výjimkou dopravců a nákladu.

"Návštěvníkům přicházejícím do Británie z Dánska nebude povolen vstup do Británie," uvedl na twitteru britský ministr dopravy Grant Shapps. Toto rychlé rozhodnutí je podle něj reakcí na informace od dánských zdravotnických úřadů, které hlásí rozsáhlá ložiska koronaviru na norkových farmách. Britové nebo lidé s trvalým bydlištěm v Británii se budou moci vrátit z Dánska, budou se však muset izolovat spolu se členy domácnosti na 14 dní. Zákaz se bude znovu hodnotit po týdnu.

Experti, včetně odborníků ze Světové zdravotnické organizace (WHO), v pátek uvedli, že nic nenaznačuje tomu, že by nová varianta viru SARS-CoV-2, která se v Dánsku vyskytla u norků, byla nebezpečnější nebo se chovala jinak, než ostatní mutace. Přenosy mezi zvířaty a lidmi jsou však vždy znepokojivé.

Zmutovaný virus byl dosud v Dánsku odhalen u 12 lidí. Odborný ředitel dánského zdravotního institutu SSI Käre Mölbak zdůraznil, že tento vir není nebezpečnější než jiné koronaviry. Riziko ale spočívá v tom, že je odolnější vůči protilátkám. Dánsko se rozhodlo, že kvůli mutaci viru vybije celou svou populaci norků čítající až 17 milionů zvířat chovaných na kožešinu. Důvodem pro rázné opatření je obava, že nyní vyvíjené očkovací látky by mohly být méně účinné. Dánové se kromě toho obávají, že by se jejich země mohla stát novým ohniskem pandemie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je čas dospět. EU se musí stát politickým a vojenským hráčem, apeluje…

03.12.2020 00:01 NÁZOR - Pocit úlevy evropských politických elit ze zvolení Joe Bidena americkým prezidentem byl…

Británie jako první na světě schválila použití vakcíny proti covidu, na…

02.12.2020 22:03 Aktualizováno Británie dnes jako první na světě schválila pro nouzové použití vakcínu proti covidu-19 od americké…

Proč se první vlna východu Evropy vyhnula a druhá ho drtí? Experti mají…

02.12.2020 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Východní Evropa byla chválena za mimořádné zvládnutí první vlny koronavirové pandemie,…

Experti NATO: Rusko upadá, ale zůstává hrozbou

02.12.2020 21:29 Rusko je upadající velmoc, ale zůstává nebezpečné. Této hrozbě musí Severoatlantická aliance čelit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama