Británie zavede nový systém koronavirových opatření

Britský parlament dnes schválil nový třístupňový systém koronavirových restrikcí, podle nějž se budou obyvatelé Anglie řídit už od středy po skončení celostátní uzávěry. Informovala o tom televize Sky News. Poslanci nakonec navzdory hlasitému odporu části vládních konzervativních zákonodárců návrh odsouhlasili s velkou převahou, když pro hlasovalo 291 členů dolní komory a proti 78.

Velká Británie, ilustrační foto
doporučujeme

Vládní konzervativci mají v 650členné dolní komoře 364 hlasů, a je tedy zřejmé, že pro nová opatření nezvedlo ruku nejméně sedm desítek z nich. Návrh sněmovnou prošel hlavně díky tomu, že opozice se z velké části hlasování zdržela.

Podle nového třístupňového systému budou anglické regiony rozděleny na ty se středním, vysokým a velmi vysokým nebezpečím šíření viru SARS-CoV-2. Většina regionů by nyní měla spadat do dvou nejvyšších kategorií, ve kterých platí omezení v gastronomii i v kontaktech mezi jednotlivými domácnostmi. Tato omezení budou platit pro zhruba 55 milionů obyvatel, uvedl server BBC. Ve nejmírnější kategorii by měly být jen Cornwall na jihozápadě Anglie, ostrov Wight a ostrovy Scilly.

Regionální vlády Skotska, Walesu a Severního Irska rozhodují o svých opatřením v boji s koronavirem samy, nezávisle na ústřední vládě v Londýně, která stanovuje pravidla pouze pro Anglii.

Dnešek je v Anglii posledním dnem celostátní karantény a ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že za posledních 24 hodin přibylo v Británii přes 13.000 nových případů nákazy. Bilance úmrtí se zvýšila o 603 na celkových více než 59.000. V pondělí úřady hlásily 205 nových obětí nákazy.

Buckinghamský palác dnes oznámil, že s ohledem na epidemii královna Alžběta II. a její manžel, vévoda Philip poprvé za posledních 33 let nestráví vánoční svátky na panství Sandringham v hrabství Norfolk. Vánoce panovnice podle paláce oslaví v tichosti na hradě Windsor.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při protestech na podporu Navalného bylo zatčeno přes 2800 lidí

23.01.2021 21:24 Aktualizováno Nejméně 2800 lidí bylo dnes zadrženo v Rusku při demonstracích na podporu opozičního předáka…

Papež František zrušil kvůli bolesti nohy tři veřejná vystoupení

23.01.2021 20:29 Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil tři veřejná vystoupení, která plánoval v příštích…

Policie v Londýně rozpustila svatbu se 150 účastníky

22.01.2021 21:57 Britská policie ve čtvrtek večer v severní části Londýna rozpustila svatbu, které se účastnilo 150…

Navalnyj vzkázal z vězení: Nechystám se spáchat sebevraždu

22.01.2021 21:45 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama