Peking opět porušil slib. Británie zvažuje sankce vůči čínským činitelům kvůli Hongkongu

Britská diplomacie dnes oznámila, že v souvislosti s vývojem v Hongkongu zvažuje sankční opatření vůči představitelům Číny. Stalo se tak poté, co Londýn opět obvinil Peking z porušení čínsko-britské deklarace z roku 1984, která předurčovala předání Hongkongu pod správu Pekingu v roce 1997 a která obsahuje mimo jiné čínský závazek ponechat městu určitou míru autonomie.

Londýn, Houses of Parliament
doporučujeme

"V tuto chvíli není zcela vhodné spekulovat o tom, kdo by v budoucnu mohl být označen na základně sankčního režimu, jelikož by to mohlo snížit dopad (zamýšleného opatření)," uvedl zmocněnec britské diplomacie pro Asii Nigel Adams s tím, že Londýn zavedení sankcí pečlivě zvažuje.

Dříve dnes si Británie předvolala čínského velvyslance, aby mu vyjádřila obavy z nového usnesení čínského parlamentu, které hongkongské správě dovoluje odvolat zákonodárce bez nutnosti schválení soudem, pokud podporují hongkongskou nezávislost, spolčují se s cizími mocnostmi či jinak ohrožují národní bezpečnost. "Čína opět porušila slib daný lidu Hongkongu," řekl Adams britskému parlamentu. "Její činy poškozují mezinárodní pověst Číny a podkopávají dlouhodobý vývoj Hongkongu," pokračoval. "Postavíme se za obyvatele Hongkongu," dodal.

Ke zrušení nového usnesení čínského parlamentu dnes Peking vyzvala také Evropská unie. "Toto nejnovější svévolné rozhodnutí Pekingu ještě vážněji podkopává hongkongskou autonomii podle principu 'jedna země, dva systémy," stojí v prohlášení unijní sedmadvacítky. "Tyto nejnovější kroky jsou tvrdou ranou vůči politickému pluralismu a svobodě názorů v Hongkongu," pokračuje text.

Prodemokratičtí poslanci hongkongského parlamentu ve středu oznámili, že se rozhodli rezignovat. Stalo se tak poté, co byli čtyři z nich na základě nového usnesení zbaveni funkce z důvodu "ohrožení bezpečnosti". EU Peking vyzvala, aby okamžitě všem poslancům jejich mandáty vrátil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama