Peking opět porušil slib. Británie zvažuje sankce vůči čínským činitelům kvůli Hongkongu

Britská diplomacie dnes oznámila, že v souvislosti s vývojem v Hongkongu zvažuje sankční opatření vůči představitelům Číny. Stalo se tak poté, co Londýn opět obvinil Peking z porušení čínsko-britské deklarace z roku 1984, která předurčovala předání Hongkongu pod správu Pekingu v roce 1997 a která obsahuje mimo jiné čínský závazek ponechat městu určitou míru autonomie.

Londýn, Houses of Parliament
doporučujeme

"V tuto chvíli není zcela vhodné spekulovat o tom, kdo by v budoucnu mohl být označen na základně sankčního režimu, jelikož by to mohlo snížit dopad (zamýšleného opatření)," uvedl zmocněnec britské diplomacie pro Asii Nigel Adams s tím, že Londýn zavedení sankcí pečlivě zvažuje.

Dříve dnes si Británie předvolala čínského velvyslance, aby mu vyjádřila obavy z nového usnesení čínského parlamentu, které hongkongské správě dovoluje odvolat zákonodárce bez nutnosti schválení soudem, pokud podporují hongkongskou nezávislost, spolčují se s cizími mocnostmi či jinak ohrožují národní bezpečnost. "Čína opět porušila slib daný lidu Hongkongu," řekl Adams britskému parlamentu. "Její činy poškozují mezinárodní pověst Číny a podkopávají dlouhodobý vývoj Hongkongu," pokračoval. "Postavíme se za obyvatele Hongkongu," dodal.

Ke zrušení nového usnesení čínského parlamentu dnes Peking vyzvala také Evropská unie. "Toto nejnovější svévolné rozhodnutí Pekingu ještě vážněji podkopává hongkongskou autonomii podle principu 'jedna země, dva systémy," stojí v prohlášení unijní sedmadvacítky. "Tyto nejnovější kroky jsou tvrdou ranou vůči politickému pluralismu a svobodě názorů v Hongkongu," pokračuje text.

Prodemokratičtí poslanci hongkongského parlamentu ve středu oznámili, že se rozhodli rezignovat. Stalo se tak poté, co byli čtyři z nich na základě nového usnesení zbaveni funkce z důvodu "ohrožení bezpečnosti". EU Peking vyzvala, aby okamžitě všem poslancům jejich mandáty vrátil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Roskosmosu míní, že ISS bude sloužit i po roce 2025

26.11.2020 20:42 Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin odmítá jako předčasné úvahy o konci využívání…

AstraZeneca bude nejspíš znovu testovat svou vakcínu na covid

26.11.2020 19:46 Aktualizováno AstraZeneca pravděpodobně provede další globální studii posuzující účinnost její vakcíny proti…

Rusko a Ukrajina opět hlásí rekordní čísla ohledně koronaviru

26.11.2020 17:18 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstky 25.487 nových případů nákazy koronavirem a 524 úmrtí za…

Britský premiér Johnson má nového poradce, který nahradil Cummingse

26.11.2020 17:05 Britský premiér Boris Johnson dnes do svého poradního týmu jmenoval finančníka a manažera Dana…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama