Britové chtějí vracet migranty z člunů do Francie

Britská pobřežní stráž má podle nové strategie vlády čluny s migranty, kteří se při pokusu o přeplutí Lamanšského průlivu dostanou do britských vod, vracet zpět do Francie. Britská ministryně vnitra Priti Patelová to nařídila britským pohraničníkům, informovala dnes shodně některá britská média s odvoláním na vládní zdroje. Dosud britské hlídky migranty na člunech doprovázely na pobřeží Anglie.

Ilustrační fotografie.

Na změnu britské taktiky dnes ostře reagoval francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin, když prohlásil, že Francie nebude akceptovat jakýkoli postup proti námořnímu právu, ani vydírání.

Ve středu o problému Patelová hovořila se svým francouzským protějškem Darmaninem, aniž dosáhli hmatatelného výsledku. Britský premiér Boris Johnson předtím oznámil, že Londýn použije "jakoukoli možnou taktiku" k zastavení plaveb migrantů přes průliv.

Podle deníku The Daily Telegraph však má být nová strategie uplatňována jen za "velmi omezených okolností", kdy jsou migranti převáženi na velkých člunech a situace je považována za bezpečnou.

Darmanin dnes řekl, že Patelové jasně vzkázal, že Británie musí dodržovat své závazky ohledně migrantů, kteří se pokoušejí připlout do Británie. "Francie nebude akceptovat jakoukoli praxi, která jde proti námořnímu právu, a nebude akceptovat jakékoli finanční vydírání," napsal dnes Darmanin na twitteru.

Ministryně Patelová už počátkem týdne podle britského tisku pohrozila tím, že neposkytne slíbených více než 60 milionů eur (přes 1,5 miliardy korun), které měly pomoci financovat posílení přítomnosti francouzských pořádkových sil u pobřeží.

Mluvčí premiéra Johnsona dnes podle agentury Reuters řekl, že Londýn je přesvědčen o tom, že jakýkoli přístup vůči člunům s migranty, který Británie zaujme, bude v souladu se zákonem. Britská vláda bude podle mluvčího nadále posuzovat rozsah bezpečných a legálních možností, jak zamezit malým člunům, aby se vydávaly na plavbu přes Lamanšský průliv. "Nadále posuzujeme a zkoumáme řadu bezpečných a legálních možností k nalezení způsobů, jak zamezit malým člunům, aby se vydávaly na tuto nebezpečnou a zbytečnou cestu," citovala mluvčího agentura Reuters. "Jsme přesvědčeni, že jakýkoli přístup, který zvolíme, bude v souladu s požadavky práva," zdůraznil mluvčí.

Experti považují vracení člunů bez součinnosti s francouzskými úřady jako prakticky nerealizovatelné. Podle nich takový postup obnáší příliš mnoho rizik vzhledem k tomu, že čluny, které využívají migranti, jsou sotva uzpůsobené pro plavbu po moři. Od brexitu navíc nemohou britské úřady vracet žadatele o azyl, kteří se do země dostanou ilegálně, do zemí Evropské unie.

Teplé počasí v uplynulých dnech vedlo k nárůstu pokusů o přeplutí průlivu. Jenom v pondělí se podle britského ministerstva vnitra pokusilo Lamanšský průliv překonat v malých člunech 785 lidí. Podle agentury PA se takto letos přes kanál do Anglie dostalo už více než 14.000 lidí. Za celý minulý rok jich bylo 8400.

Patelová ve středu po údajně "konstruktivních diskusích" s Darmaninem v Londýně zdůraznila, že považuje zastavení přeplouvání průlivu za "absolutní prioritu". Darmanin však už v pondělí varoval, že vracení migrantů může mít negativní dopad na francouzsko-britskou spolupráci a prioritou je podle něj záchrana lidských životů. Darmanin rovněž odmítl britský návrh na vytvoření společného velitelského centra francouzských a britských pobřežních sil, neboť by to podle něj bylo v rozporu s francouzskou suverenitou a navíc zbytečné, protože stávající koordinace v terénu je "dobrá a účinná".

Londýn, který po brexitu učinil ze zpřísnění boje proti imigraci prioritu, dlouhodobě tlačí na to, aby Francie zintenzivnila své úsilí o předcházení nebezpečným plavbám přes průliv.

Rusko opět hlásí rekordní počet úmrtí na covid-19 za jediný den

28.10.2021 11:53 V Rusku zemřelo v uplynulém dni na covid-19 dalších 1159 lidí, což je dosud nejvyšší denní údaj.…

Evropa covid nezvládá. Jako jediný region na světě eviduje nárůst…

28.10.2021 08:11 Evropa jako jediný velký region na světě v uplynulém týdnu zaznamenala nárůst počtu nových případů…

Rusko hlásí další den rekordní počet úmrtí pacientů s covidem

27.10.2021 20:31 Aktualizováno Rusko zaznamenalo během uplynulých 24 hodin úmrtí 1123 pacientů s covidem-19, což je nejvyšší počet…

Ruský prezident Putin nařídil zvednout dodávky plynu do Evropy od listopadu

27.10.2021 19:45 Ruský prezident Vladimir Putin nařídil zvednout dodávky zemního plynu do Evropy od listopadu.…

Potomci obětí sovětského teroru žalují ruský parlament

27.10.2021 13:15 Potomci obětí teroru sovětského diktátora Josifa Stalina podali u ruského nejvyššího soudu…

Planeta se oteplí o 2,7 stupně Celsia, pokud nezačneme jednat, obává se OSN

27.10.2021 09:03 Současné závazky na snižování emisí skleníkových plynů povedou k růstu teploty na Zemi o 2,7 stupně…

Rusko hlásí další smutný rekord, za den zemřelo kvůli covidu 1106 lidí

26.10.2021 16:08 Aktualizováno V Rusku za poslední den kvůli covidu-19 zemřelo 1106 lidí, což je nejvyšší denní bilance od začátku…

Svět se během prvního roku pandemie příliš nepoučil, míní orgán WHO

26.10.2021 11:24 Světové vlády se během prvního roku pandemie příliš nepoučily. V mezinárodní reakci na epidemii…

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

V Rusku opět přibyl rekordní počet nakažených

25.10.2021 11:28 Rusko za uplynulý den zaznamenalo dalších 37.930 případů nákazy covidem-19, což je nejvyšší počet…

Související:

Právě se děje

reklama