Britové odhalili rasovou pandemii uvnitř té virové, píše deník

Po celém světě probíhají protesty hnutí Black Lives Matter, ve Velké Británii si však někteří lidé začali výrazněji všímat rasových problémů již díky pandemii nemoci covid-19. V zemi ale chybí vůle tyto potíže řešit.

Velká Británie
doporučujeme

Pandemie covid-19 si vyžádala téměř půl miliónu obětí a deník Guardian poukazuje na sociální nerovnosti ve Velké Británii, které mohou za vyšší úmrtnost na covid-19 mezi chudými a etnickými menšinami oproti bohatším bělochům.

Guardian uvádí, že lidé v chudých oblastech Anglie a Walesu umírají na covid-19 dvakrát více než v bohatých oblastech, kde se převážně vyskytují etnické menšiny. Příčinou toho je, že lidé v chudých oblastech bojují s menším množstvím zdrojů a většinou mají špatně placenou práci, kterou nemohou dělat z domova. To má za následek cestování veřejnou dopravou nebo život v přeplněných domech.

Podle deníku ministři nechtějí tyto nerovnosti řešit a raději mluví o zranitelnosti na covid-19 z biologického hlediska a nikoliv sociálního, protože desetiletí konzervativní vlády nerovnosti nesnížilo, ale naopak prohloubilo. Podle deníku pandemie covid-19 zesílila tyto nerovnosti a odhalila rasovou pandemii uvnitř virové.

Guardian poznamenal, že neexistuje žádná vnitrostátní strategie pro řešení socioekonomických otázek, protože vláda nechce uznat, že tyto nerovnosti existují, a raději upřednostňuje formulaci, že virus si nevybírá. Podle deníku ministři Velké Británie vědí, že lidé s nestabilní prací a bez přístupu k nemocenským dávkám čelí zvýšenému riziku onemocnění, ale přesto bojují proti odborům, které se snaží zajistit lidem ochranu.

Podle Guardian covid-19 není zodpovědný za vzniklé sociální nerovnosti, protože ty tu byly mnohem dříve, proto je třeba zabývat se rasovými a sociálními otázkami, protože pandemie ukazuje, že tato rozdělení nespravedlivě nechává ty nezranitelnější napospas. Koronavirus prý vrátil sociální otázku do středu politiky a veřejnost začala pokládat oprávněné otázky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britští operátoři varují před rychlým odstřižením od Huawei

09.07.2020 20:59 Přední britští telekomunikační operátoři BT a Vodafone varovali, že pokud by britská vláda nařídila…

Divadla mohou od víkendu v Anglii pořádat venkovní představení

09.07.2020 20:53 Divadla mohou od víkendu v Anglii opět pořádat alespoň venkovní představení. Příští týden otevřou…

Pandemie je dle Moskvy překážkou pro obnovení česko-ruských diplomatických…

09.07.2020 18:31 Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dnes řekla, že Rusko je připravené k dialogu s Českou…

Vražda Čečence ve Vídni je podle Kadyrova dílem cizích agentů

09.07.2020 18:22 Aktualizováno Víkendová vražda opozičního čečenského aktivisty ve Vídni je dílem zahraničních agentů, kteří se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy