Britská bilance převýšila tu italskou, zemřelo dalších 693 lidí

Oficiální bilance epidemie covidu-19 v Británii se stala tou nejvyšší ze všech zemí Evropy poté, co dnes ministr zahraničí Dominic Raab na tiskové konferenci ohlásil 693 úmrtí zaznamenaných za 24 hodin. Celkem vláda hlásí 29.427 obětí, zatímco v Itálii počet úmrtí oficiálně připisovaný nemoci z koronaviru stoupl na 29.315. Britské laboratoře už nákazu potvrdily ve 194.990 případech, za den jich přibylo 4406.

Dominic Raab
doporučujeme

Počet nově nahlášených zemřelých je v Británii vyšší než v předešlých dvou dnech. V neděli jich přibylo 315 a v pondělí 288. Vláda už do své bilance nezapočítává jen úmrtí pacientů s koronavirem v nemocnicích, i tak je ale její součet zřejmě výrazně nižší než skutečný počet úmrtí spojených s covidem-19. Britský statistický úřad ONS dnes oznámil, že ještě před koncem dubna v zemi nastalo přes 32.000 úmrtí, u nichž je toto onemocnění uvedené jako pravděpodobná příčina.

Více mrtvých než Británie v souvislosti s virem SARS-CoV-2 aktuálně hlásí pouze Spojené státy. Média nicméně upozorňují, že mezinárodní srovnávání statistik je ošemetné, neboť země mohou uplatňovat odlišná kritéria a lišit se může také rozsah testování osob na přítomnost koronaviru, nehledě na velikost populace či hustotu zalidnění. "Jít o krok dál a srovnávat čísla o úmrtních oznámeních ve Spojeném království s denními čísly z jiných zemí založenými na pozitivních testech, by znamenalo srovnávat jablka s banány," komentoval zpravodajský web BBC reakce na dnešní údaje ONS.

Podle reportéra deníku Financial Times Chrise Gilese je nejspolehlivějším ukazatelem celkový počet úmrtí od začátku epidemie, respektive jeho nárůst oproti průměru z minulých let. Giles na základě této statistiky odhaduje, že kvůli koronaviru už v Británii umřelo na 54.000 lidí.

V zemi už šest týdnů platí omezení pohybu obyvatel a uvolňování celostátní karantény zatím nemá žádné jasné obrysy, ačkoli mají podle všeho Britové vrchol epidemie za sebou. V dubnu vláda přísný režim prodloužila do 7. května, oznámení plánu na zmírňování restrikcí ale britská média čekají až o víkendu.

Kromě mrtvých rychle přibývají i potvrzené nákazy, což je ale zřejmě spíše důsledek posíleného testování než důkaz stagnující epidemiologické situace. Raab uvedl, že v pondělí laboratoře prověřily bezmála 85.000 vzorků, což je zhruba dvojnásobek oproti stavu ze začátku minulého týdne. Pozitivních testů bylo za poslední den nahlášeno 4406.

Ačkoli vláda výrazně navýšila testovací kapacity, aktuálně neplní slib, že od konce dubna se bude infekce v zemi stopovat tempem nejméně 100.000 testů denně. Podle opozičních politiků zároveň masové testování přišlo pozdě, údaje o počtu obětí jsou pak prezentovány jako důkaz, že příliš pomalé je i zajišťování ochranných pomůcek pro zdravotníky.

Vláda kritiku vytrvale odmítá a hájí se tím, že se od počátku šíření nákazy řídila názory vědců. "Myslím si, že skutečný verdikt ohledně toho, jak si země vedly, nebudeme mít, dokud tato pandemie neskončí, a obzvlášť dokud nebudeme mít kompletní mezinárodní data ohledně celkové úmrtnosti," citovala ministra zahraničí Raaba agentura Reuters.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Laboratoř v Oxfordu byla terčem hackerského útoku

26.02.2021 08:54 Biologická laboratoř Oxfordské univerzity, kde se prováděl výzkum nemoci covid-19, se stala terčem…

Navalného odvezli z vazební věznice v Moskvě, nikdo neví kam

25.02.2021 21:43 Aktualizováno Uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama