Britská Dolní sněmovna obnovila kontroverzní části zákona o vnitřním trhu, nabourává dohodu s EU

Britská Dolní sněmovna v pondělí obnovila kontroverzní pasáže zákona o vnitřním trhu, přestože britská vláda krátce předtím připustila, že je ochotná je odstranit. Informoval o tom zpravodajský web BBC s tím, že ustanovení slouží k nabourání části dohody o odchodu Británie z Evropské unie.

Boris Johnson
doporučujeme

Kontroverzní normu Dolní sněmovna na konci léta už jednou schválila. Zákon následně v říjnu odmítla horní komora parlamentu, Sněmovna lordů.

Zákon s cílem zajistit volný obchod mezi všemi částmi Británie porušuje takzvaný protokol o Severním Irsku, jenž je jedním z pilířů brexitové dohody. Podle něj bude tato část Británie součástí unijního volného trhu, což má zabránit vzniku tvrdé hranice mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou, která je členskou zemí EU.

Britská vláda připustila, že pasáže zákona o vnitřním trhu porušují mezinárodní právo, ale zároveň normu obhajovala s tím, že má jít o "právní záchrannou síť".

Krátce před tím, než začala Dolní komora v pondělí zákon projednávat, ale britská vláda naznačila, že ochotná ustoupit a kontroverzní pasáže odstranit. Tento krok byl podle agentury DPA interpretován jako projev dobré vůle v době, kdy jednání mezi EU a Británií o budoucích vztazích zatím nepřinesla průlom.

Laura Kuenssbergová z BBC uvedla, že oznámení britské vlády působilo jako "veřejná olivová ratolest", jelikož přišlo krátce před telefonátem britského premiéra Borise Johnsona s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

Johnson v nejbližších dnech zamíří do Bruselu ve snaze prolomit patovou situaci v jednáních o budoucích vztazích. Oběma stranám na rozhovory o odchodu Británie z EU zbývá několik posledních dnů. Británie evropský blok opustila letos v lednu a přechodné období zajišťující platnost dosavadních pravidel skončí 31. prosince letošního roku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté v Británii čelí v době koronaviru napadením

21.01.2021 14:38 Britská vláda dnes oznámila, že v prvních šesti měsících po zavedení koronavirové uzávěry v březnu…

Navalnyj čeká na soud v nechvalně známé vazební věznici

20.01.2021 17:03 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj čeká na soud, jenž rozhodne o tom, zda ho pošle do vězení za…

Kreml potvrdil ochotu prodloužit odzbrojovací dohodu s USA

20.01.2021 13:13 Moskva dnes prostřednictvím mluvčího Kremlu opět potvrdila ochotu prodloužit poslední odzbrojovací…

Jak počítat oběti pandemie? Profesor z Oxfordu upozornil na úskalí…

20.01.2021 00:01 NÁZOR - Kolik lidí zemřelo kvůli pandemii nemoci covid-19? A jak se tato čísla liší v jednotlivých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama