Britská mutace koronaviru bude na světě asi dominantní, míní vědkyně

Mutace koronaviru, kterou vědci poprvé odhalili loni v prosinci na jihu Anglie, je nyní v Británii dominantní a s největší pravděpodobností bude časem převládat na celém světě. V rozhovoru se stanicí BBC to dnes řekla britská mikrobioložka Sharon Peacocková. Podle ní se budou muset vědci různými variantami viru SARS-CoV-2 zabývat ještě nejméně deset let.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Podle Peacockové, která stojí v čele britského programu zaměřeného na odhalování mutací, nyní vakcíny na takzvanou britskou variantu koronaviru účinkují. I nová varianta ale začíná mutovat, což by podle Peacockové mohlo v budoucnu ohrozit účinnost očkování.

Na světě se zatím objevily tři varianty koronaviru SARS-CoV-2: kromě takzvané britské jsou to i jihoafrická a brazilská. Všechny jsou nakažlivější, než původní varianta. Zda způsobují také horší průběh nemoci, ale zatím není jasné.

Podle Peacockové britská mutace s největší pravděpodobností nakonec "zaplaví svět" a převládne. Dosud se varianta objevená poprvé v hrabství Kent prokázala v pěti desítkách zemí světa včetně Česka.

Mutování virů je podle Peacockové běžné a jen některé mutace mají zvláštní vlastnosti, kvůli kterým se například stávají nakažlivějšími. Právě ty je třeba podle mikrobioložky sledovat. "To bude podle mě zapotřebí dělat ještě aspoň deset let," uvedla.

Agentura Reuters připomněla, že vakcíny firem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca jsou podle studií proti britské mutaci koronaviru účinné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finsko vyhlásilo stav nouze, rychle stoupá počet nakažených

01.03.2021 13:24 Finská vláda dnes v reakci na rychlý růst počtu nakažených koronavirem vyhlásila stav nouze.…

V Anglii hledají pacientova nakaženého brazilskou mutací

01.03.2021 11:00 Anglie intenzivně pátrá po pacientovi nakaženém brazilskou mutací koronaviru P.1. Anglický úřad…

Británie hlásí první případy mutace koronaviru pocházející z Brazílie

28.02.2021 21:17 V Británii odhalili prvních šest případů varianty koronaviru, který se poprvé objevil v brazilském…

Oslo kvůli nakažlivější variantě koronaviru zpřísní restrikce

28.02.2021 19:51 Norská metropole Oslo vzhledem k rychle se šířící nakažlivější variantě koronaviru zpřísní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama