Britská policie dostala po kauze novičok nové pravomoci

Britská policie dostala nové pravomoci pro boj s "aktivitami nepřátelských států", je to reakce na případ otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije. Dnes začal platit příslušný zákon, informovala agentura Reuters. Londýn ze zodpovědnosti za předloňskou otravu Skripalových viní Rusko. Moskva to odmítá.

Policie Velká Británie
doporučujeme

Na základě nových pravomocí budou moci zvlášť vycvičení britští policisté zastavit, vyslechnout a zadržet na hranicích osoby podezřelé ze špionáže nebo z toho, že jejich prostřednictvím chce cizí mocnost zasáhnout do britských vnitřních záležitostí.

Nový zákon o bezpečnosti hranic, jehož součástí rozšířené policejní pravomoci jsou, schválil parlament již loni. "Hrozba pro Spojené království plynoucí z aktivity nepřátelských států roste a stále se mění," uvedla dnes ministryně vnitra Priti Patelová. Nové pravomoci podle ní ukazují, že současná vláda zastává princip "nulové tolerance vůči těm, kteří jednají proti britským zájmům".

Schválení zákona bylo přímou reakcí na případ otravy Sergeje a Julije Skripalových nervově paralytickou látkou novičok v jihoanglickém Salisbury v březnu 2018. Britští vyšetřovatelé uvádí, že shromáždili dostatek důkazů, aby mohli z útoku obvinit dva Rusy, kteří vystupovali pod jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov a které média identifikovala jako agenty ruské vojenské rozvědky GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu.

Bývalá britská premiérka Theresa Mayová v minulosti několikrát přímo obvinila Rusko, že je z útoku na bývalého dvojitého agenta a jeho dceru zodpovědné. Moskva to opakovaně odmítla.

Kvůli kauze Skripal vypověděly téměř tři desítky zemí včetně Česka více než 150 ruských diplomatů. U většiny států reagovala Moskva recipročně a vypověděla stejný počet pracovníků příslušných ambasád.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covid se zhoršuje i v Rusku. Nových případů je opět přes 6000

19.09.2020 11:03 V Rusku za uplynulý den přibylo 6065 případů nákazy novým typem koronaviru, což je o 160 více než…

Surové napadení kvůli barvě kalhot. Muž v Rusku zlomil posměváčkovi obě…

19.09.2020 09:14 Dělat si z někoho legraci se může nepříjemně a hlavně bolestivě nevyplatit. Přesvědčil se o tom…

V Bělorusku se před policejní stanicí zapálil muž

18.09.2020 16:13 Před policejní stanicí v běloruském městě Smaljavičy se dnes neznámý muž polil benzinem a zapálil.…

Agentuře OSN chybějí finance, v ohrožení jsou miliony uprchlíků

18.09.2020 15:13 Miliony běženců po celém světě i komunity, které jim nabízejí pomoc, čelí kritickému podfinancování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama