Britská varianta viru zmutovala, získala tím superschopnost

Člen britské vládní skupiny odborných poradců Calum Semple dnes uvedl, že mutace koronaviru, která byla zaznamenána v kmenech virů v Jihoafrické republice a Brazílii, se vyskytla také v takzvané britské variantě viru. Informovala o tom agentura Reuters.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

"Velmi znepokojivá mutace E484K se také v některých částech Británie samovolně vyskytla v novém kmeni z Kentu," sdělil Semple v rozhovoru na stanici BBC.

Lékař a odborník na pediatrii a epidemiologii hovořil o britské variantě viru nazývané B.1.1.7, která byla poprvé odhalena v hrabství Kent na jihovýchodě Anglie. Mutace E484K se objevuje na takzvaném S-proteinu viru a byla dříve zaznamenána ve variantách viru z Jihoafrické republiky a Brazílie.

Na věc již dříve upozornila zpráva publikovaná na stránkách anglického úřadu pro veřejné zdraví (PHE). "Bylo odhaleno nevelké množství genomů varianty B.1.1.7. s mutací E484K," konstatovala zpráva.

Podle televize Sky News mutace pomůže obejít imunitní systém. Virus tak dostane doslova "superschopnost" se dál šířit, navzdory imunitě lidského těla.

Rozhovor, v němž Semple na mutaci upozornil, se týkal šíření varianty z Jihoafrické republiky v Británii. Anglické úřady se chystají zahájit plošné testování v oblastech, kde se tato nakažlivější varianta viru vyskytla. Cílem je v nich otestovat 80.000 lidí.

"Je vysoce důležité potlačit ji (variantu) všude, kde to bude možné, a využít získaný čas k maximalizaci proočkovanosti populace," podtrhl Semple.

Ve většině oblastí, na něž se hromadné testování zaměří, lidé podle serveru BBC dostanou domácí testovací sadu, jinde budou fungovat mobilní testovací centra. Ministr zdravotnictví Matt Hancock uvedl, že je "životně důležité", aby lidé v daných oblastech co nejvíce omezili sociální kontakty. Kromě tří částí Londýna a hrabství Kent se jedná i o oblasti na severozápadě Anglie a hrabství West Midlands, jehož největším městem je Birmingham.

V Británii, která má zhruba 67 milionů obyvatel, se od počátku epidemie koronavirus prokázal u více než 3,8 milionu lidí. Po nákaze zemřelo přes 106.000 osob. Od počátku prosince se v zemi podařilo první dávkou vakcíny proti covidu-19 naočkovat již více než 9,2 milionu lidí. Druhou dávku dostalo přes 494.000 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Královna v projevu ocenila zdravotníky i nové technologie

07.03.2021 20:40 Britská královna Alžběta II. u příležitosti dne britského Společenství, který připadá na pondělí,…

Švýcaři v referendu schválili zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

07.03.2021 18:39 Švýcaři se dnes v referendu těsně vyslovili pro zákaz zahalování obličeje na veřejnosti - pro…

V Anglii už zvou na očkování proti koronaviru padesátníky

07.03.2021 10:05 Anglie začala zvát na očkování proti koronaviru osoby ve věku 56 až 59 let. Systém veřejného…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama