Britská vláda možná manipulovala s počty mrtvých s covidem-19

Britská vláda čelí vlně kritiky poté, co uvedla nižší čísla úmrtí na covid-19 než analýza Národního statistického úřadu (ONS). Ministři jsou obviněni, že nižší počty uváděli záměrně, aby zlehčili dopad pandemie covid-19.

Ilustrační foto
doporučujeme

Analýza ONS odhalila, že během dubnových dní zemřelo více jak 1000 pacientů každý den, ale představitelé vlády hovořili o nejvyšším počtu úmrtí ke dne 10. dubna s počtem 980. Internetový portál Teraz.sk uvádí, že Dominic Raab, který zastupoval britského premiéra Borise Johnsona ohlásil denní vzrůst počtu úmrtí o 439, ale analýza ONS ukázala trojnásobně vyšší počet.

Velká Británie se v současné době nachází na třetí příčce v úmrtnosti na covid-19 s počtem 42 674 a je to pátá nejvíce zasažená země virem SARS-CoV-2 na světě. Britská vláda připustila, že se čísla mohou lišit, protože do 29. dubna nezahrnovala úmrtí mimo nemocnice.

Až po tomto datu začala vláda zahrnovat i úmrtí v domovech pro seniory a v jiných prostředích. Vláda si stojí za tím, že byla vždy transparentní ohledně úmrtí na covid-19, ale bývalí poradce vlády v oblasti vědy David King s tím nesouhlasí. „Při jakékoliv krizi je nejdůležitější být upřímný a říkat pravdu,“ řekl King a dodal, že vláda tuto situaci vůbec nezvládla.

Ministerstvo zdravotnictví opravilo svá čísla, aby se shodovala s analýzou ONS, ale přesto tvrdí, že rozdíly v číslech byly zapříčiněny kvůli údajům z jiných prostředí, kde byla vysoká koncentrace nakažených lidí covid-19.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce lidí demonstrovaly v Rusku na podporu gubernátora Furgala

11.07.2020 15:00 Desetitisíce obyvatel Chabarovska a dalších měst na ruském Dálném východě dnes demonstrovaly na…

25 let od masakru ve Srebrenici. Šlo o nejhorší válečný zločin v Evropě od…

11.07.2020 14:46 Bosna si dnes připomíná 25. výročí srebrenického masakru, při němž bosenskosrbslé síly povraždily…

V Srbsku pokračují demonstrace proti Vučičovi, navzdory zákazu…

11.07.2020 13:03 Slzný plyn nasadila srbská policie proti demonstrantům, kteří se v pátek večer pokusili proniknout…

Rusko má 6611 nových případů koronaviru, roste počet obětí pandemie

11.07.2020 11:56 Rusko dnes oznámilo 6611 nových případů nákazy koronavirem a 188 mrtvých v souvislosti s nemocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy