Britská vláda ignorovala experty. Už před třemi týdny varovali, že přijde katastrofa

Britská vláda se rozhodla ignorovat rady členů vlastního expertního týmu, kteří jí už před třemi týdny důrazně doporučili nařídit v Anglii krátkodobou karanténu a varovali, že jinak země pocítí "katastrofické důsledky" další vlny koronavirové epidemie. Napsala o tom dnes britská média.

Boris Johnson
doporučujeme

Komise podle BBC karanténu doporučila vládě 21. září, přísná omezení ale nyní platí jen v Liverpoolu a přilehlých oblastech hrabství Merseyside.

Vládní zdravotnická komise SAGE v září doporučila krátkodobou dvoutýdenní karanténu s odůvodněním, že by takové opatření zpomalilo šíření viru, a pomohlo tak nemocnicím zvládnout předpokládaný nápor pacientů s covidem-19. "Neuděláme-li nyní nic, abychom omezili počet případů, pak nás vzhledem k tomu, že 90 procent populace je i nadále náchylných k nákaze, čeká obrovský nápor epidemie s katastrofálními následky v podobě množství obětí a neschopnosti zdravotního systému zvládat situaci," uvedl poradní sbor SAGE.

Kromě karantény experti navrhli celkem pět opatření, která měla zabránit exponenciálnímu růstu nakažených. Vláda podle nich měla doporučit práci z domova, zakázat setkávání členů různých domácností, nechat uzavřít restaurace a bary, tělocvičny a služby typu kadeřnictví či nařídit přechod na dálkovou výuku na univerzitách. Na celonárodní úrovni kabinet zatím aplikoval jen první doporučení ohledně práce z domova, konstatoval list The Guardian.

Premiér Boris Johnson v pondělí ohlásil zavedení nového třístupňového systému hodnocení epidemiologické situace podle závažnosti statistik v daném regionu. V oblastech na třetím stupni, tedy s nejvyšším rizikem, je cílem zamezit kontaktu ve vnitřních prostorách mezi členy různých domácností, známí by se měli setkávat například při procházce v parku.

Otevřeny budou moci zůstat jen ty restaurace, kde se prodává jídlo, alkohol bude moci být případně servírován jen k němu. Nedoporučuje se cestovat dovnitř nebo ven z těchto oblastí. Do této nejpřísnější kategorie nyní patří jen hrabství Merseyside v severozápadní Anglii, tedy hlavně město Liverpool.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nakažených v Rusku strmě přibývá. Putin slíbil, že restrikce nebudou,…

27.10.2020 09:36 Rusko dnes oznámilo 16.550 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 320 úmrtí za uplynulý den…

Jak chránit ekonomiku v druhé vlně pandemie? Profesor má čtyři doporučení

27.10.2020 00:01 NÁZOR - V mnoha západních zemích roste počet nakažených koronavirem, například Británie, Francie a…

Baku a Jerevan se vzájemně obviňují z porušování nového příměří

26.10.2020 21:43 Aktualizováno Arménie a Ázerbájdžán se již vzájemně obvinily z "hrubého porušování" nového příměří v bojích o…

Velká Británie má přes 20 tisíc nově nakažených, část země čeká zpřísnění

26.10.2020 20:21 Británie zaregistrovala 20.890 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, tedy o něco více než v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama