Britská vláda odmítá, že by na pandemii zareagovala příliš pomalu

Britský ministr zahraničí Dominic Raab dnes odmítl, že by vláda příliš pomalu zareagovala na šíření koronaviru. Kabinet se vždy řídil doporučením odborníků, zdůraznil Raab, který při pravidelných interpelacích v parlamentu zastupoval nemocného premiéra Borise Johnsona.

Velká Británie
doporučujeme

Kritiku si kabinet vysloužil od nového lídra opozice Keira Starmera i za nízký počet testů na koronavirus, které se v Británii denně provádí. "Byli jsme pomalí v zavádění karanténních opatření, v testování, v reakci na nabídky britských firem," vyčetl vládě předák opozičních labouristů Starmer, který počátkem dubna nahradil ve funkci Jeremyho Corbyna.

Raab kritiku odmítl. Vláda premiéra Borise Johnsona, který se nyní zotavuje na venkovském sídle Chequers z nemoci covid-19, podle ministra vždy reagovala v souladu s doporučením odborníků. Podle šéfa diplomacie je kabinet také na dobré cestě k dosažení cíle v počtu denně prováděných testů. Cílem je testovat 100.000 lidí denně, nyní zdravotníci provádějí každý den jen asi 18.000 testů na koronavirus SARS-CoV-2.

První parlamentní interpelace po velikonoční přestávce byly značně nezvyklé. Kromě toho, že se jich nezúčastnil nemocný premiér a na místě předáka opozice se objevila nová tvář, vyžádaly si zásadní změny i opatření přijatá v boji proti koronaviru.

Aby se dosáhlo dostatečného odstupu mezi poslanci, běžně natěsnanými jeden na druhého v parlamentních lavicích, zůstala dnes větší část zákonodárců doma a otázky Raabovi kladli přes internet.

Takzvaný hybridní parlament, jak v Británii kombinaci účasti 50 poslanců v sále s videokonferencí nazývají, by ovšem nemusel skončit s koncem pandemie. "Je to symbolické, že? Sedm set let práce a najednou se měníme na něco nového," řekl předseda sněmovny Lindsay Hoyle. "Tohle je začátek, nikoli konec. Chceme mít robustní systém, který budeme od nynějška budovat," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změní koronavirus ekonomii od základů? Ekonom z Cambridge nabádá k akci

07.07.2020 01:10 Aktualizováno NÁZOR - Konvenční ekonomické teorie nemají příliš co nabídnout, tvrdí Jonathan Aldred v komentáři…

Velká Británie uvalila sankce na porušovatele lidských práv ve světě

07.07.2020 00:31 Aktualizováno Británie uvalila sankce na bezmála 50 lidí obviněných z porušování lidských práv ve světě. Většina…

Vytyčené cíle v boji proti AIDS se podle OSN nedaří naplňovat

06.07.2020 18:21 Světovému společenství se nedaří plnit vlastní cíle v boji proti viru HIV i nemoci AIDS. Za loňský…

Vědci teorii exředitele MI6 odmítli. Spekulativní studie o vzniku covidu…

06.07.2020 14:46 Po šesti měsících, kdy byl virus SARS-CoV-2 poprvé detekován se otázka jeho původu stala hlavním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy