Britská vláda vyvrací obavy z očkování proti covidu: Schvalovací proces byl důkladný

Po schválení koronavirové vakcíny firem Pfizer a BioNTech narůstají v Británii obavy, zda bude obyvatelstvo ochotné nechat se očkovat. Zdravotnický poradce britské vlády Jonathan Van-Tam se pokusil pochybnosti o bezpečnosti preparátu rozptýlit v televizním pořadu, uvedla dnes agentura DPA. Británie se ve středu stala první zemí, která vakcíně vystavila potvrzení o zdravotní nezávadnosti.

Van-Tam v BBC uvedl, že by očkování důrazně doporučil své 78leté matce. Posudek lékové agentury MHRA, která ve zrychleném režimu schválila vakcínu a pro nouzové použití, je podle něj "velice přesvědčivý". I další britští odborníci ujišťují, že schvalovací proces byl proveden nanejvýš důkladně.

Britská vláda doufá, že očkování povede k radikálnímu snížení počtu smrtelných případů po nákaze koronavirem. První fáze imunizačního programu má začít již v příštím týdnu, cílit bude především na starší oslabené lidí a obyvatele domovů důchodců. Podle britské vlády půjde o nejrozsáhlejší očkovací akci v dějinách Británie.

"Mohli bychom teoreticky předejít 99 procentům pobytů v nemocnici a smrtelných případů v souvislosti s covidem-19," řekl Van-Tam. Předpokladem podle něj je, že se vakcíně dostane širokého přijetí ze strany veřejnosti. Průzkum veřejného mínění ještě před schválením látky naznačil, že svolných s očkováním proti covidu-19 je 70 procent Britů.

Van-Tam současně varoval před euforií a ledabylostí při zvládání pandemie. "Musíme zajistit, aby lidé chápali, že toto není okamžité řešení," řekl s tím, že lidé budou muset i nadále dodržovat opatření proti šíření koronaviru bez ohledu na to, zda se nechali očkovat či nikoliv.

Podle klinické studie firem Pfizer a BioNTech je vakcína účinná proti nemoci covid-19 z 95 procent. Nakolik ale chrání i před samotnou nákazou koronavirem, dosud není jisté. Odborníci podle Van-Tama potřebují čas, aby to byli schopni posoudit.

Úkol zajistit mezi obyvatelstvem vysokou míru přijetí vakcíny coby klíčové součásti boje proti pandemii covidu-19 dostaly od vlády již dříve také britské tajné služby. Deník The Times začátkem listopadu informoval, že elektronická rozvědka GCHQ zahájila ofenzivní kybernetickou operaci, jejímž cílem je potírat falešné informace na internetu a propagandu proti budoucí koronavirové vakcíně, kterou šíří nepřátelské státy. Velkou část dezinformací tohoto typu má podle oslovených zdrojů na svědomí Rusko.

Související

Očkování, ilustrační foto

Do Česka dorazí další desítky tisíc vakcín proti černému kašli

Ministerstvo zdravotnictví zajistilo více než 110 tisíc vakcín proti černému kašli nad rámec již objednaných. Už v březnu dorazilo téměř 10 tisíc vakcín z Velké Británie, v dalších týdnech dorazí očkovací látky z Kanady a Francie, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Více souvisejících

očkování Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Na Tachovsku zasahovala policie ve škole. Zadržela jednu osobu

Policie v úterý po poledni zasahovala v jedné ze škol na Tachovsku v Plzeňském kraji. Zadržela mladého muže, který měl vyhrožovat dvěma osobám. Další podrobnosti k případu se policie teprve chystá zveřejnit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy