Britská vláda zpřísňuje karanténní opatření v částech Anglie

Britská vláda dnes oznámila omezení otvíracích hodin pro bary a restaurace, jakož i další opatření ve snaze zabrzdit šíření koronaviru v oblastech na severovýchodě Anglie. Podle zpravodajského webu BBC budou mít nově asi dva miliony obyvatel zakázáno stýkat se s lidmi z jiných domácností. Opatření přichází poté, co Británie ve středu znovu oznámila nejvyšší počet nových nákaz od konce jara.

Velká Británie
doporučujeme

Nové restrikce vstoupí v platnost s dnešní půlnocí a dotknou se sedmi vybraných oblastí zahrnujících i města Newcastle a Sunderland. Podniky v těchto zónách budou muset v nočních hodinách zůstat zavřené, restaurace a bary navíc budou mít povoleno obsluhovat pouze zákazníky usazené u stolů. S člověkem z jiné domácnosti bude moci pobývat ten, kde je součástí "podpůrné bubliny" druhé osoby. Zmíněný mechanismus se v Británii vztahuje na dospělé žijící o samotě.

"Data nám říkají, že musíme jednat neprodleně," řekl britský ministr zdravotnictví Matt Hancock, když opatření oznamoval v dolní komoře parlamentu. Restrikce reagující na "znepokojivé míry infekcí" označil za dočasné a za výsledek konzultací s lokálními činiteli.

Denní počty odhalených infekcí virem SARS-CoV-2 v Británii za poslední měsíc výrazně narostly a od minulého čtvrtka se několikrát dostaly nad 3000. Ve středu ohlášených 3991 případů bylo nejvyšším 24hodinovým součtem od 8. května. Dnes úřady informovaly o 3395 nově nakažených. Podle Hancocka mají některé oblasti na severovýchodě Anglie za poslední týden přes 70 zjištěných nákaz na 100.000 obyvatel, v Sunderlandu je prý tento ukazatel aktuálně nad stovkou.

Britská vláda už tento týden kvůli nepříznivému vývoji zavedla "pravidlo šesti", tedy plošný zákaz shromažďování více než šesti lidí. Zároveň se objevují signály o tom, že britský systém nezvládá zvýšenou poptávku po testech na koronavirus. Podle agentury AP přichází od lidí z celého Spojeného království stížnosti, že si není možné zarezervovat termín na odběr vzorku, případně pouze na odběrových místech daleko od bydliště.

Šéfka systému trasování pohybu infikovaných Dido Hardingová dnes před parlamentním výborem řekla, že zájem o testování ze strany obyvatel je zhruba čtyřikrát vyšší, než je denní kapacita laboratoří. Zároveň ale podle ní až čtvrtina lidí, kteří na testy přijdou, nemá žádné příznaky onemocnění covid-19. Podle ní by lidé bez symptomů na odběry chodit neměli. Za poslední den v Británii provedli téměř 240.000 testů.

Předseda vlády Boris Johnson na kritiku ze strany opozice reagoval ujišťováním o "extrémně dobrém" fungování testovacího systému a slíbil další zvyšování kapacity. V čerstvém rozhovoru s bulvárním deníkem The Sun však varoval, že mohou přijít i další plošné restrikce. Vláda prý nyní musí být tvrdá, aby se podařilo "ochránit Vánoce".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj navrhl rozpustit ústavní soud a zrušit jeho rozhodnutí

30.10.2020 15:43 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes předložil parlamentu návrh zákona, který má umožnit…

Lukašenko nehodlá dělat ústupky, demonstrujícím pohrozil násilím

30.10.2020 15:07 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na schůzi s představiteli ministerstva vnitra varoval…

Covid se šíří bezprecedentně. Rusko a Ukrajina hlásí rekordní přírůstky…

30.10.2020 13:18 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 18.283 nových případů nákazy koronavirem a 355 úmrtí během…

EU musí být kvůli dohodě s Británií pragmatická, zní z Německa

30.10.2020 12:27 Vysoký německý vládní představitel dnes uvedl, že je hluboce znepokojen nedostatkem pokroku v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama