Britský premiér ohlásil "pravidlo šesti", sešlosti budou menší

V Anglii se bude moci scházet nanejvýš šest osob. Toto jediné "pravidlo šesti" od pondělí nahradí stávající zákazy sešlostí více než 30 lidí a také pravidlo, že se mohou scházet členové nejvýš dvou domácností. Řekl to dnes britský premiér Boris Johnson k novým vládním opatřením proti šíření koronaviru. Lidé podle předsedy vlády musí co nejvíce omezit kontakt s ostatními.

Boris Johnson
doporučujeme

Johnson na tiskové konferenci přenášené televizí řekl, že "pravidlo šesti" je snadnější k pochopení než předchozí pravidla. "Přál bych si, abychom nemuseli tento krok podnikat, ale jako váš premiér musím učinit, co je nezbytné pro zastavení šíření viru a pro záchranu životů," řekl Johnson.

Ministerský předseda však také zdůraznil, že nejde o další národní karanténu. "Celý smysl spočívá v tom vyhnout se druhému uzavření země," řekl Johnson.

Za porušení opatření bude hrozit pokuta. Z pravidla budou vyňaty domácnosti o více než šesti členech, modlitebny, posilovny či restaurace. Nové pravidlo neplatí ani pro pracoviště a školy, výjimky mají i svatby, pohřby a některé týmové sporty.

Johnson zdůraznil, že nejdůležitější nadále je, aby všichni pamatovali na mytí rukou, nošení pokrývek obličeje a dodržování rozestupů. Lidé s příznaky covidu se pak mají nechat testovat a izolovat.

Mezi novinky patří také to, že ve městech budou moci být nasazeny speciální covidové hlídky, které budou kontrolovat odstupy mezi lidmi.

Počet případů koronavirové nákazy v Británii začal opět strmě růst v posledních dnech. Hlavní zdravotnický poradce britské vlády Chris Whitty dnes uvedl Belgii jako příklad země s podobnými nárůsty, která ale dokázala zvrátit trend ráznými opatřeními.

"To jasně ukazuje, že pokud konáte rychle a rázně, když nastanou tyto změny, existuje solidní šance nebo dobrá šance, že dostanete nárůsty opět pod kontrolu," řekl Whitty.

Ačkoli v Británii se nyní více testuje a počet hospitalizovaných s covidem-19 je mnohem nižší než při vrcholu pandemie, vláda se obává, že se epidemie začíná vymykat kontrole, zejména mezi mladými lidmi. Nejhorší je situace ve věkových skupinách 17-18 a 19-21 let, v nichž jsou nárůsty "opravdu docela strmé od poloviny srpna", konstatoval Whitty.

Británie dnes oznámila 2659 potvrzených nových případů covidu-19, zatímco v úterý to bylo 2460. V neděli a pondělí se nárůsty blížily 3000, zatímco na srpnové dny připadala v průměru tisícovka nových případů denně. Dohromady Británie dosud evidovala 355.219 nakažených. Zemřelých má 41.594, což je nejvíc v Evropě.

Podle Whittyho je nepravděpodobné, že by nové restrikce byly opět uvolněny po dvou nebo třech týdnech. "Období mezi nynějškem a jarem bude obtížné, protože toto je respirační virus," upozornil Whitty. Johnson zopakoval, že věří v návrat některých aspektů života k normálu do Vánoc.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko slíbilo odvetu za kroky EU, rozšíří svou černou listinu

23.09.2020 18:20 Rusko na základě reciprocity rozšíří svou černou listinu jako odpověď na sankce ze strany Evropské…

Ruská stíhačka se zřítila během výcviku, možná byla sestřelena

23.09.2020 17:07 Ruskou stíhačku Su-30, která se v úterý zřítila u Tveru, mohla omylem sestřelit jiná stíhačka během…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 15:48 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Hrozí kolaps na hranici. Britské kamiony by mohly na vstup do EU čekat až…

23.09.2020 14:34 Až dva dny by na odbavení mohly od počátku příštího roku čekat kamiony přijíždějící z Británie do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama