Britský radikál močil u pomníku zavražděného policisty, soud vynesl trest

Za močení u pomníku policisty, který zemřel v roce 2017 při teroristickém útoku u britského parlamentu, dostal dnes 28letý muž trest 14 dní vězení. Informovala o tom agentura Reuters. Fotografie s močícím mužem při sobotní demonstraci krajní pravice se šířila po sociálních sítích a vyvolala rozhořčené reakce.

Britská policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

Andrewa Bankse kdosi v sobotu vyfotil, jak močí u pomníčku Keithe Palmera. Osmačtyřicetiletého policistu 22. března 2017 ubodal terorista Khalid Masood, který předtím najel do lidí na Westminsterském mostě. Palmer byl jednou z pěti obětí atentátu. Masood byl britský konvertita k islámu s násilnickou minulostí.

Banks byl u Westminsterského paláce v sobotu se skupinou příznivců krajní pravice a fotbalových chuligánů, kteří se sešli s tím, že chtějí chránit londýnské pomníky. Předcházející sobotu sochu válečného premiéra Winstona Churchilla na Parlamentním náměstí poškodili účastníci demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí. Napsali na ni, že premiér "byl rasista".

Banks dnes u soudu tvrdil, že byl natolik opilý, že neměl ani tušení, kde močí, a že neměl v úmyslu močit právě u pomníku zavražděného policisty. Řekl, že v noci z pátku na sobotu vypil 16 pint piva (18 půllitrů) a potom nešel spát.

Soudkyně Emma Arbuthnotová jeho vysvětlení přijala. "Ironií je, že spíše, než abyste nějaký pomník chránil, tak jste jeden skoro pomočil," uvedla. Bankse soudkyně poslala na 14 dní do vězení a nařídila mu zaplatit náklady řízení.

Premiér Boris Johnson dnes označil pravicové radikály a fotbalové chuligány, kteří se v sobotu střetli s policií a demonstranty z protirasistického tábora, za "krajně pravicové gaunery" a "rváče". Britská ministryně vnitra Priti Patelová už v neděli řekla, že zneuctění Palmerova pomníčku je "absolutně děsivé a hanebné".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákaza se zrychluje, počet obětí může stoupat. Denně onemocní 200 tisíc…

08.07.2020 22:06 Aktualizováno Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus upozornil, že pandemie…

Vztahy s ČR jsou podle Kremlu zkalené, kontakty se nechystají

08.07.2020 20:32 Aktualizováno Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým…

V Londýně se na obytné domy zřítil 20metrový jeřáb, jeden mrtvý, několik…

08.07.2020 20:21 Aktualizováno Jeden člověk dnes zahynul a čtyři další utrpěli zranění poté, co se na východě Londýna zřítil na…

Ruští novináři podepisují petici na podporu zadrženého Safronova

08.07.2020 18:27 Ruští novináři zahájili podpisovou akci na podporu zadrženého bývalého kolegy Ivana Safronova,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy