Bude na Kanárech obří dalekohled? Projekt může dostat zelenou

Kanárským ostrovům se zvýšila naděje, že na jejich území bude postaven třicetimetrový dalekohled. Řekl to dnes ředitel astrofyzikálního ústavu z Kanárských ostrovů Rafael Rebolo. Město Puntagorda na ostrově La Palma už podle něj vydalo stavební povolení a španělské zákony nic dalšího nepožadují. Podmínkou je, že konsorcium, které projekt nazvaný Thirty Meter Telescope (TMT) zajišťuje, upustí od plánu vybudovat dalekohled na Havaji. Uvedla to agentura AP.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kanárské ostrovy - Tenerife
doporučujeme

Ostrov La Palma, kde už několik velkých dalekohledů je, byl vybrán jako záložní umístění.

Na Havaji plánu stojí v cestě místní obyvatelstvo. Dalekohled, který měl být dokončen v roce 2023, má být na observatoři na hoře Mauna Kea. Tato neaktivní sopka má vrchol ve výšce 4207 metrů nad mořem a je nejvyšší horou Havaje. Na jejích svazích už funguje 13 dalekohledů na pozemcích, které spravuje havajská univerzita. Jasné noci a suchý vzduch z hory činí ideální místo k pozorování. Pro domorodce je to ale posvátný prostor. Stavba 14. dalekohledu, který má stát 1,4 miliardy dolarů (přes 32 miliard Kč), tak kvůli právním tahanicím vázne.

Rebolo coby představitel alternativního řešení udržuje pravidelné kontakty s konsorciem i se španělským ministerstvem pro vědu. Myslí si, že dalekohled nakonec bude ve Španělsku. "Myslím, že je to možné. Kanárské ostrovy jsou dobrá volba pro to, aby TMT mohl být postaven rychle a stal se úspěšným vědeckým projektem," řekl Rebolo.

Když v létě domorodci začali blokovat přístup na horu Mauna Kea, rozhodlo se konsorcium požádat o stavební povolení ve Španělsku pro případ, že situace na Havaji bude neudržitelná. Ve Španělsku už projekt prošel rozhodováním o dopadu na životní prostředí. La Palma splňuje stejně jako Mauna Kea podmínky pro kvalitní pozorování svým stabilním počasím a složením vzduchu.

Objektiv dalekohledu bude tvořit soustava téměř 500 zrcadel o průměru 1,44 metru. Umožní pozorovat vzdálené hvězdy i galaxie, pozorovat detaily a bude poskytovat několikanásobně ostřejší snímky než nynější výkonné dalekohledy.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Odporný prohřešek" Ruska. Z Washingtonu zní apel k tvrdému trestu

06.12.2019 00:01 NÁZOR – Ruský sportovní program čelí krizi, konstatuje editorial serveru Washington Post.…

Petříček chválil Ukrajinu, dělá kroky k plnění minských dohod

05.12.2019 19:57 Ukrajina učinila řadu kroků s cílem zajistit plnění minských dohod ohledně urovnání konfliktu ve…

Budoucnost pražské smlouvy USA a Ruska? Putin je pro její prodloužení

05.12.2019 18:53 Rusko je připraveno okamžitě a bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými…

Ruští hackeři připravili banky o miliardy, stačil škodlivý program

05.12.2019 18:08 Aktualizováno Banky v desítkách zemí měla o více než 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliard Kč) s použitím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama