"Budeme záchodem Anglie." Hrabství Kent má obavy z pobrexitových kolon kamionů

V případě, že se Británie nedohodne s Evropskou unie na budoucích obchodních vztazích, hrozí, že okolí dálnic v anglickém hrabství Kent neúnosně znečistí řidiči kamionů čekajících v dlouhých zácpách na odbavení při cestě z ostrovů do EU.

Kamion - ilustrační foto
doporučujeme

Podle britského listu The Guardian na to upozorňují místní politici i odborový svaz řidičů kamionů.

Člen britského kabinetu Michael Gove před časem uvedl, že v případě přísnějších hraničních kontrol a zavedení cel by kamiony mohly čekat až dva dny. "Je možné, že to bude nechutné," řekl Phil Silkstone z odborové organizace Unite. Už nyní obyvatele Kentu trápí to, že řidiči kamionů kolem hlavních silničních tahů a odpočívadel vyhazují láhve s močí a sáčky s exkrementy.

Britská vláda slíbila, že v případě pesimistického scénáře, jak ho nastínil Gove, rozmístí pro řidiče kamionů mobilní toalety. Nicméně podle odborové organizace Unite to nebude stačit.

"Pokud vše, co vláda udělá, je to, že dodá nějaké mobilní toalety, pak řidiči pravděpodobně budou hledat jiná řešení - využívání křoví," varuje Silkstone. Podle něj bude největší problém na čtyřech odpočívadlech, která se nyní staví v hrabství Kent v souvislosti s očekávaným nárůstem počtu kamionů čekajících před přístavy. Nyní je podle Silkstonea nejvyšší čas vystavět na nich pořádné toalety a umývárny i s ohledem na pandemii covidu-19. "Nebylo by vůbec hezké, kdyby tisíce řidičů chodily do křoví kolem odpočívadel," podotknul. Podle něj nejde jen o dobro šoférů, ale i obyvatel hrabství Kent, kterému se říká "zahrada Anglie".

"Dělám si starosti kvůli tomu, že z Kentu se místo zahrady Anglie stává toaleta Anglie," okomentoval současnou situaci Mike Sole, člen městského zastupitelstva v Canterbury za liberální demokraty. "A připravujeme se na to, že to bude mnohem horší," dodal.

Británie opustila EU 31. ledna a do konce letošního roku je v takzvaném přechodném období, kdy se vzájemné obchodní vztahy dál řídí stejnými pravidly jako za britského členství v unii. Nejpozději do 31. prosince musí uzavřít dohodu o budoucích vztazích včetně obchodní dohody, jinak se začne v lednu přes Lamanšský průliv obchodovat podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO), tedy se všemi cly a komplikacemi, které to přináší.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku přibyl rekordní počet nakažených, začalo očkování

05.12.2020 11:17 V Rusku za poslední den přibylo 28.782 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od…

British Airways rozprodávají nepotřebné vybavení z letadel

05.12.2020 10:38 Tisíce fanoušků letectví nebo zájemců o nevšední vánoční dárky přitáhl internetový výprodej…

Johnson bude s šéfkou EK mluvit o pobrexitových vztazích

04.12.2020 21:15 Intenzivní jednání o smlouvě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných…

Rusko má dvě výrazně různé statistiky o úmrtí na covid-19

04.12.2020 20:52 Ruská vicepremiérka Taťjana Golikovová dnes podle agentury Interfax uvedla, že obě dvě ruské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama