Budou se v Británii zmenšovat rozestupy? Premiér Johnson čelí tlaku

Britský premiér Boris Johnson čelí tlaku od vlastních členů strany i od pohostinského průmyslu na zmenšení rozestupů v důsledku pandemie nemoci covid-19. Studie vydaná ve zdravotnickém časopisu The Lancet tvrdí, že riziko nákazy metr od infikovaného je 13 %, zatímco dále než metr je riziko kolem 3 %.

Velká Británie: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Už od března je lidem ve Velké Británii doporučeno dodržovat alespoň dvoumetrové rozestupy. S takovou vzdáleností souhlasí i Národní zdravotní služba Velké Británie. „Každopádně to není pravidlo a věda je složitá. Klíčem k úspěchu je nebýt příliš blízko k ostatním po delší dobu,“ uvedlo vládní vedení.

Přibývají ale hlasy volající po zmenšení doporučených rozestupů. „Zmenšení rozestupů na jeden metr je nejdůležitější věcí na rozběhnutí ekonomiky,“ řekl deníku Daily Mail bývalý vůdce Konzervativní strany Iain Duncan Smith. „Pohostinský sektor jednoduše nemůže fungovat s rozestupy dva metry,“ dodal.

Odpůrci zmenšování rozestupů se najdou zejména mezi lidmi zasaženými virem, kteří tvrdí, že je bezohledné zmenšovat rozestupy, když lidé stále umírají. Názor zastánců je naopak takový, že riziko ztráty práce, zavírání podniků nebo absence dětí ve škole převažuje nad rizikem nákazy virem, napsal server Sky News.

Světová zdravotnická organizace doporučuje držet minimální odstup jeden metr od ostatních. Metrové rozestupy má nyní například Francie, Dánsko nebo Singapur. Metr a půl je doporučován v Austrálii, Řecku, Portugalsku nebo Nizozemsku. Stejně jako Velká Británie má dvoumetrové rozestupy Kanada, Španělsko ale i Česká republika.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britští operátoři varují před rychlým odstřižením od Huawei

09.07.2020 20:59 Přední britští telekomunikační operátoři BT a Vodafone varovali, že pokud by britská vláda nařídila…

Divadla mohou od víkendu v Anglii pořádat venkovní představení

09.07.2020 20:53 Divadla mohou od víkendu v Anglii opět pořádat alespoň venkovní představení. Příští týden otevřou…

Pandemie je dle Moskvy překážkou pro obnovení česko-ruských diplomatických…

09.07.2020 18:31 Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dnes řekla, že Rusko je připravené k dialogu s Českou…

Vražda Čečence ve Vídni je podle Kadyrova dílem cizích agentů

09.07.2020 18:22 Aktualizováno Víkendová vražda opozičního čečenského aktivisty ve Vídni je dílem zahraničních agentů, kteří se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy