Bývalá členka IS se omluvila Británii, chce se vrátit domů

Shamima Begumová, která se narodila v Británii a v 15 letech se v Sýrii přidala k teroristické organizaci Islámský stát (IS), požádala o odpuštění a vyzvala premiéra Borise Johnsona, aby ji nechal vrátit se domů. Begumová to dnes řekla televizi ITV. Britský nejvyšší soud v únoru rozhodl, že mladá žena nesmí do Británie, protože představuje bezpečnostní riziko. Občanství jí odebral už dříve.

Shamima Begumová

Begumová se narodila v Británii bangladéšským rodičům. V roce 2015 odjela spolu se dvěma spolužačkami z Londýna, přes Turecko se dostaly do Sýrie, kde se Begumová provdala za bojovníka IS. Uvedla, že s ním měla tři děti, ale všechny zemřely.

Nyní je dvaadvacetiletá Begumová zadržovaná v uprchlickém táboře v Sýrii. "Vím, že existují lidé, kteří - bez ohledu na to, co říkám nebo dělám - nebudou věřit, že potřebuji pomoc a že jsem se změnila " řekla televizi ITV. "Ale těm, kteří mají v srdci alespoň kapku milosrdenství a soucitu říkám, že z hloubi srdce lituji každého rozhodnutí, které jsem učinila od doby, co jsem vstoupila do Sýrie a budu s tím žít do konce života. Neexistuje žádné ospravedlnění pro zabíjení lidí ve jménu Boha. Omlouvám se. Je mi líto," prohlásila.

"Raději bych zemřela, než abych se vrátila k IS," prohlásila Begumová, oblečená do šedého tílka s baseballovou kšiltovkou na hlavě. Při rozhovorech minulosti nosila hidžáb - šátek zakrývající většinu hlavy s výjimkou obličeje - a černý háv. Dodala, že v Sýrii nespáchala žádný násilný čin a do země prý odjela, protože si myslela, že tam bude žít v "islámské komunitě".

"V té době jsem nevěděla, že je to kult smrti," poznamenala.

Předsedovi britské vlády vzkázala, že by mohla pomoci v boji proti terorismu. "V Británii zjevně bojujete s extremismem a terorismem. Chci vám s tím pomoci a říct vám své vlastní zkušenosti s těmito extremisty. S tím co říkají, aby přesvědčili lidi k tomu, co pak dělají," uvedla.

Begumová také řekla, že je připravena čelit obvinění z terorismu a u soudu prokázat svou nevinu.

Ministr zdravotnictví Sajid Javid, který jí ještě jako ministr vnitra odebral občanství, uvedl, že jeho rozhodnutí bylo "právně i morálně správné".

"Nebudu se zabývat podrobnostmi případu, ale řeknu, že jste určitě neviděli, co jsem viděl já," řekl v pořadu ITV Good Morning Britain. "Kdybyste věděli, co vím, udělali byste úplně stejné rozhodnutí, protože jste rozumní a zodpovědní lidé - o tom nemám nejmenší pochyby," prohlásil Javid.

Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání opozičníka Navalného

28.09.2021 16:41 Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného a…

Ruský rekord denních přírůstků úmrtí s covidem v pondělí stoupl na 852

28.09.2021 11:17 Rusko v krátké době znovu zaznamenalo nejvyšší denní přírůstek počtu zemřelých pacientů s covidem…

Rusko a Maďarsko podepsaly energetickou dohodu, Ukrajina ji odsoudila

27.09.2021 17:44 Aktualizováno Maďarsko a Rusko dnes podepsaly novou dlouhodobou dohodu o dodávkách zemního plynu. Uvedla to…

Putinovi se nelíbí představa Ukrajiny v NATO

27.09.2021 16:13 Ruský prezident Vladimir Putin by rozšíření Severoatlantické aliance na území Ukrajiny považoval za…

Naděje dožití klesla v Evropě kvůli covidu nejvíc od druhé světové

27.09.2021 14:21 Naděje dožití klesla v západní Evropě kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíc od druhé světové války.…

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

27.09.2021 13:19 Aktualizováno Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Související:

Právě se děje

reklama