Černobyl se opakuje? V Rusku vybuchl jaderný reaktor, úřady mlčí

"Výbuch v ruském Severodvinsku nebyla armádní raketa, ale jaderný reaktor," nechal se slyšet norský odborník na jadernou bezpečnost Nils Bøhmer. K této myšlence ho přivedla analýza složení mraku, který po sobě incident zanechal.

Přidejte svůj názor 148 komentářů

Výbuch, oheň
doporučujeme

Bøhmer v rozhovoru pro server The Barents Observer řekl, že látky nacházející se ve složení mraku, odpovídají modelu jaderné řetězové reakce. Jedná se konkrétně o stroncium 91, baryum 139, baryum 140 a lanthan 140.

Vědec, který působí mimo jiné i v komisi pro uskladnění vyhořelého paliva z uzavřených norských výzkumných jaderných reaktorů, se domnívá, že explozí náporového motoru nevznikne zmiňovaný mrak obsahující tyto prvky.

Incident si vyžádal sedm lidských životů. Objevují se spekulace, že lékaři z Archangelské nemocnice, ve které se zranění po výbuchu léčili, museli z důvodu kontaminace zabezpečit veškeré věci, kterých se dotkli.

Radioaktivní izotop stroncia totiž zvyšuje riziko vzniku rakoviny tím, že se usazuje v kostech místo vápníku. Některé servery uvádějí, že zachráncům bylo nakázáno podrobit se speciálnímu vyšetření a dokonce i podepsat závazek o mlčenlivosti.

Ruská státní meteorologická agentura Rosgidromet tvrdí, že radioaktivita v  zasažených oblastech, která krátce po výbuchu byla až 16x vyšší oproti standartnímu výskytu, již klesla zpět na normální hladinu. Provoz ve Dvinském zálivu byl ale stejně na následující měsíc uzavřen.

Zda se jednalo o testování nových zbraní Ruska, které mají být na jaderný pohon, či šlo o nešťastnou náhodu zatím není známo.

Loading...
Vstupte do diskuze (148)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko: Americké plány na překonání ruské obrany jsou hloupost

20.09.2019 19:41 Za hloupost označil dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv tvrzení amerického generála Jeffreyho…

Putin je výtvor temných sil? Šaman, který ho šel vyhnat z Kremlu, dopadl…

20.09.2019 17:09 Ruský šaman Alexandr Gabyšev, kterého ve čtvrtek při pěším pochodu ze sibiřského Jakutska do Moskvy…

Rusko drtí jehovisty, šest členů sekty jde do vězení za extremismus

20.09.2019 15:03 Soud v ruském Saratovu ve čtvrtek večer shledal šest členů v zemi zakázaných Svědků Jehovových…

Komentář: Pátek ve znamení celosvětové klimatické stávky

20.09.2019 12:17 Miliony lidí, převážně dětí a teenegerů, dnes po celém světě stávkují a protestují – hlavním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama